Block title
Block content

Namaza Emredilmek Ne Demektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Namaza emredilmek," tabiri, Allah’ın namaz hakkındaki emirleridir ki, Kur’an’ın bir çok ayetinde bu emir tekrar edilmiştir.

Bu ayetlerden bazıları Kur’an'da (mealen) şu şekilde geçmektedir:

"Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar."(Bakara, 2/3)

"Namazı kılın, zekatı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin."(Bakara, 2/43)

"Sabır ve namazla Allah'a sığınıp yardım isteyin; Rablerine kavuşacaklarını ve Ona döneceklerini umanlar ve huşu duyanlardan başkasına namaz elbette ağır gelir."(Bakara, 2/45 ve 46)

"Hani, biz İsrailoğullarından, 'Allah'tan başkasına ibadet etmeyeceksiniz, anne babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara iyilik edeceksiniz, herkese güzel sözler söyleyeceksiniz, namazı kılacaksınız, zekatı vereceksiniz.' diye söz almıştık. Sonra pek azınız hariç, yüz çevirerek sözünüzden döndünüz."(Bakara, 2/83)

"Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin. Kendiniz için her ne iyilik işlemiş olursanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah bütün yaptıklarınızı görür."(Bakara, 2/110)

"Hani, biz Kâbe'yi insanlara toplantı ve güven yeri kılmıştık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namaz yeri edinin. İbrahim ve İsmail'e şöyle emretmiştik: 'Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rukû ve secde edenler için evimi (Kâbe'yi) tertemiz tutun.' "(Bakara, 2/125)

"Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah'tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir."(Bakara,  2/153)

"Namazı kıldıktan başka, Allah'ı ayakta iken, otururken, yan yatarken de anın. Emniyete kavuştuğunuzda, namazı gereğince kılın. Namaz şüphesiz, inananlara belirli vakitlerde farz kılınmıştır."(Nisa, 4/103)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

rucer
risale i nurdaki istifadelerime göre on birinci sözde namazdaki ezkar ve hareket lerin her birinin bir aleme baktığı ve namzla berar insan o alemlerde derecesi nisbetinde istifade edebileceğini anlatıyor.buradki namaza emredilmiş ifadesi ise herbir namaz vakti mühim bir inkılap başı ve tasarrufatı ilahiyenin mühim bir ayinesi olduğu için tabiri caiz ise ey namaz kim bu vakitlerde bana yönelir ise onu bu alemlerde dolaştır.yani bir burak gibi bizi o alemlere götürür.namaz müminin miracıdır
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas

İbadetin ruhu, ihlastır. İhlâs ise, yapılan ibadetin yalnız emredildiği için yapılmasıdır. Eğer başka bir hikmet ve bir fayda ibadete illet gösterilse, o ibadet batıldır. Faydalar, hikmetler yalnız müreccih olabilirler, illet olamazlar. SAid Nursi r.a. (İşaratül-İcaz)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...