Namazla ilgili ayetlerde, ikindi namazının mukabili görünmüyor; Güneş dört veya altı merhalde doğup battığı halde, neden beş vakit namaza emredilmişiz; Risalelerde bu konuda bilgi var mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İbadetlerin şeklini ve zamanını belirten ve emreden Allah’tır. İbadetlerde esas olan emirdir, hikmet yani fayda değildir. Biz; “şu buna mukabil geliyor, o buna denk geliyor”, şeklinde namazların adedini tayin edemeyiz. Allah Kur’ân’da ne emretmiş ise namazın kemiyeti odur; bunun dışında hiçbir sebep ya da gerekçe namazın adedini değiştiremez. Ancak, isteyen kişi bu beş vakte ilave olarak teheccüd namazı da kılabilir. Zira, bu namaz Peygamber Efendimize (a.s.m) vaciptir, ümmeti için ise sünnettir.

İkindi namazı ile ilgili asıl olan Efendimiz (a.s.m)'ın bildirdiği ve gösterdiği gibi namaz kılmaktır. Ama alimlerimiz bazı ayetlerden ikindi namazının da delillerini şöyle belirtirler:

"Namazlara ve orta namaza devam edin; gönülden boyun eğerek Allah için namaza durun." (Bakara, 2/238)

Orta namazın beş vakit namazdan hangisi olduğuna dair kesin bir delil yoksa da ikindi, sabah ve öğle namazı olabileceği konusunda rivayetler vardır. Ancak ashab ve tabiîn çoğunluğu bu namazın ikindi namazı olduğu görüşündedirler.(1)

(1) bk. Bakara suresi 238. ayette belirtilen orta namaz hangisidir?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

copper111
Diyorsuz ki,Allah emr ettdigi ibated shekil ve kemiyyetini hec bir hikmet uzerinde bina etmemish.Amma biz bildigimiz kadari ile Allah etdiyi her fill her emri bir hikmet uzerinde yapar.Cunki O Hakimdir.Ebes bir shey etmez.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...