"İhlas Risalesinin düsturlarını her vakit göz önünüzde bulundurunuz. Yoksa, az bir ihtilaf bu vakitte Risale-i Nur’a büyük bir zarar verebilir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sakın! Dikkat ediniz, ihtilaf-ı meşrebinizden ve zaif damarlarınızdan ve derd-i maişet zaruretinizden ehl-i dalalet istifade edip, birbirinizi tenkit ettirmeye meydan vermeyiniz. Meşveret-i şer’iyeyle reylerinizi teşettütten muhafaza ediniz. İhlas Risalesinin düsturlarını her vakit göz önünüzde bulundurunuz. Yoksa, az bir ihtilâf bu vakitte Risale-i Nur’a büyük bir zarar verebilir." (Kastamonu Lahikası, 152. Mektup)

Müslümanları, özellikle de Nur talebelerini bir arada tutan ve birbirine kenetleyen temel esas ve değer, ihlasın prensipleridir. Bu prensiplere uyulmazsa, azıcık bir ayrılık ve ihtilaf, iman hizmetine büyük zarar verir. Âdeta iman hizmetinin gemisini, batmaya kadar götürür.

Evet, ihlasın prensipleri bir ruh gibi iman hizmet cesedini ayakta tutuyor. Onun sağlıklı ve enerjik bir şekilde hizmet etmesini sağlıyor. Bu ruh kaçarsa ceset dağılır ve ölür.

İlave bilgi için tıklayınız:

- İHLAS VE RIZA-YI İLAHİ.

- RİSALE-İ NUR TALEBELERİNİN HİZMET ÖLÇÜLERİ.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...