"İhya-yı nev’, ihya-yı fert gibidir." ifadesi ne demektir, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir türü yaratmak ve canlandırmak, bir ferdi yaratmak ve canlandırmak gibi Allah’ın kudretine kolay ve basittir. Mesela yer yüzündeki bütün çiçekleri yaratmak ile bir çiçeği yaratmak, Allah için aynı kolaylıkta ve aynı değerdedir.

Bir meyveyi yaratmakla çok meyve veren bir ağacı yaratmak, Allah’ın kudretine kolay ve eşittir. Ağacın meyveye nispetle yaratılması daha zor veya daha külfetli değildir. Hatta koca kainatı yaratmakla bir meyveyi yaratmak arasında da fark yoktur. Baharı yaratmakla bir çiçeği yaratmak onun kudretinde müsavi ve aynıdır.

Allah’ın kudreti karşısında az çok, büyük küçük, ağır hafif, uzun kısa gibi şeylerin hepsi eşittir. Çok az gibi, büyük küçük gibidir onun kudretine. Bu sayılan arıza ve engeller zorluk ve müşkilat çıkaramaz. Hepsi kudretin nazarında müsavi ve aynıdır. Bu manayı akla yaklaştırmak için Üstad Hazretleri altı tane temsil zikreder, biz bir tanesini burada numune olarak verelim.

Birinci temsil: Muvazene sırrıdır. Çok büyük ve hassas bir tartı düşünelim; iki kefesi var. Bu kefeler dağı da tartar, küçük bir atom zerreciğini de tartar bir mahiyettedir. Önce terazinin iki kefesine aynı ağırlıkta iki dağı koysak, ikisi eşit olduktan sonra, küçük bir dokunmakla dağın biri göğe, diğeri zemine iner. Sonra o çok hassas kefelere atom zerrelerini koysak, terazi yine dengede olur ve dağa sarf ettiğimiz aynı küçük dokunuşu bu kez de atomlara yapsak, tıpkı dağdaki gibi, biri göğe diğeri zemine iner. Denge ve terazi sırrı ile aynı dokunuşla dağ ile atom eşitlendi. Dağa daha fazla güç kullanmaya ihtiyaç yok, ikisi de müsavidir.

Aynen bu misaldeki gibi, bütün mahlukat; büyük küçük, ağır hafif fark etmeden, mümkinat terazisindedir. Yani var olmak terazinin bir kefesi, yoklukta kalmak terazinin diğer kefesidir. Kudret ise bu dengeyi bozan bir dokunuş hükmündedir. Mesela bir dağ, var ve yok olma noktasında eşittir; bir dokunuşla varlık sahasına çıkar. Bir atom zerreciği de aynı dağ gibi, varlık ve yokluk dengesinde bir dokunuşla varlık kazanır. İkisi kudret nazarında eşittir, ikisi de bir dokunmak ile var olurlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Bayburt
ifadeyi çok güzel açıklamışsınız biraz daha detaylı olsa daha çok memnun olurduk..teşekkürler diğer 6 noktayıda çok merak ediyorum..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...