Block title
Block content

"İmanî meselelerde şüphe, bir delili, hattâ yüz delili atsa da medlûle iras-ı zarar edemez. Çünkü binler delil var." İzah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Medlul", delille sabit olan sonuç demektir. Bir delilin ıskatı ile sonuç ıskat olmaz. Yani bin delil ile ayakta duran bir sonuç, bir iki delilin düşmesi ile aşağı düşmez. Çünkü o bin delilden on tanesi düşmüş olsa bile diğer dokuz yüz doksanı delil o sonucu ayakta tutmaya devam etmektedir. Yani bütün deliller çürütülmeden, düşürülmeden sonuç çürütülüp düşürülemez demektir.

İnsanın kalbindeki imanı besleyen ve destekleyen yüz delil olduğunu düşünelim. Bu delillerden bazıları şüphe ile düşürülüp geçersiz kılınsa, (tabi kişinin zannınca, nefsül emirde o deliller yine sağlam) iman yine zarar görmez, çünkü birkaç delil şüphe ile gitti diye, diğer deliller ve o delillere bağlı olan iman gitmez.

Yüz sütun üzerinde duran bir binanın bazı sütunları zarar görse, bina yine de ayakta kalır; çünkü diğer sütunlar o binayı ayakta tutmaya devam etmektedir. Burada medlul bina, sütunlar ise deliller oluyor. Bina ancak bütün sütunlar yıkılınca yıkılır.

İslam binasını ayakta tutan ve onun doğruluğunu ispat eden binlerce deliller var. Faraza bu delillerden bazıları kafamıza yatmadı ya da biz anlamakta güçlük çekiyoruz, öyle ise İslam binasını inkar etmek ya da onun doğruluğu hakkında şüpheye düşmek yersiz ve ahmakça bir yaklaşım olur. Çünkü diğer bütün deliller halen ona işaret edip onun doğruluğunu ispat etmektedir.

Diğer bir husus, birilerinin delilleri anlayamaması ya da hazmedemediğinden inkar etmesi, delillerin değerini ve geçerliliğini yıpratmaz. Anlayamamak ya da hazmedememek kişinin sübjektif bir sorunudur; objektif açıdan delil hâlen parlak ve canlıdır. Çünkü hâlen o delili anlayıp imanına iman marifetine marifet katan binlerce müdakkik insanlar bulunmaktadır. Sübjektif şüphe objektif delile zarar veremez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Kategorileri:
Okunma sayısı : 1.212
Word indir Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

karolin
Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...