Ruhların model ittihaz edilmeleri ve Cenab-ı Hakk'ın tecelliyat-ı icadiyesinin yenilenmesi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Model” kelimesiyle bedenler elbiseye benzetilmiş, onlarda görev yapan ruhlar da o elbiseleri giyen canlılara teşbih edilmiştir. Nasıl ki elbise firmaları ürettikleri elbiseleri modeller üstünde teşhir eder. Öye de her bir hayvan ve insanların her bir ferdi, bir modeldir. Bedenleri de o ruh modeline giydirilen elbiseler misalindedir. Aslanın yırtıcı ruhuyla bedenindeki pençeler buna güzel bir örnektir.

İnsanın da akıl sahibi olmasıyla, ellerinin kalem tutacak şekilde yaratılması da ayrı bir örnektir. Bu, bütün ruhlar ve bedenler için geçerli olan bir İlahi takdir ve tanzimdir.

Bedenler bir binanın taşları gibi sabit olmayıp daima tazelenmektedir. İnsanın bir sene önceki bedeni bugünkünden tamamen başkadır. Bir alyuvarın 120 gün yaşadığı düşünülürse Allah’ın kan icad etme fiilinin aralıksız devam ettiğini ve alyuvarların daima yenilendiğini görürüz. Yine bir insanda her saniyede elli milyon hücre yaratıldığına baktığımızda “Cenab-ı Hakk'ın tecelliyat-ı icadiyesinin yenilenmesi”nin milyolarca misalini her saniye seyredebilir. Örnekler artırılabilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...