Block title
Block content

İnsanların Allah namına verip, Allah namına almasının önemi nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birinci Söz'ün ana konusu, Allah’ın ismi ile hareket eden her şey, amaç ve vazifesine, önündeki zorluklara ve engellere rağmen ulaşır. Her şeyin arka cephesinde onun kudret eli hükmediyor. Her şeyin dizgini ve tedbiri onun kudret elindedir. O dilediği zaman kanunlar ve kurallar susar, onun hükmü geçer. Bu manaları bütün kainat hal dili izah ediyor. Nazik ve nazenin bir otun kökü sert kayaya rast geldiği zaman, "Allah’ın adı ile geldim!.." der ve o taş ikiye şak olur, ona yol  verir. Taşı ikiye bölen otun o zayıf kökü değil, Allah’ın kudretidir. İşte otun kökü manen bismillah deyip yoluna devam ediyor ve Allah namına hareket ettiğini ilan ediyor.

Hazreti Musa’ya (as) taştan suyu çıkaran asa değil, asanın arkasında gizlenen ilahi kudrettir. Hazreti İbrahim’i (as) ateşin yakmaması yine onun kudret ve emri iledir. Yani her şey manen bismillah diyerek hareket eder. Hazreti Musa (as) bismillah demese, yani onun ismi ile hareket etmese idi, taştan suyu çıkarmaya güç yetiremezdi. Hazreti İbrahim (as) Allah demese idi ateş onu cayır cayır yakardı. Otun o zayıf kökü bismillah demese idi o sert kayayı delip geçemezdi, incir çekirdeği bismillah demese idi o koca incir ağacının ağır yükünü belinde taşıyamazdı vs. Burada her şeyin manen bismillah deyip Allah adına hareket etmesi izah ediliyor.

İnsan bu genel kaideye uygun olarak bir şeyi birisine verirken, Allah’ın ikram ve nimeti olduğunu derk edip öyle vermelidir. Alan da o verenin üzerinde İlahi kudret ve inayeti görüp öyle almalıdır. Zira ne veren ne de alan kendi adına alıp veremez. Çünkü bütün mülk Allah’ındır, her şey Onun inayet ve ikramıdır. 

İnsanın bu dünyaya asıl gönderilme gayesi, Allah’ı iman ve marifet ile tanıyıp ibadet ve kulluk etmektir. Bismillah ise bu gayenin özeti gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Birinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3660 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...