"İşte, ey insan, aklını başına al. Eğer sen ölmezsen, ihtiyar olacaksın, sen valideynine hürmet etmezsen, senin evladın dahi sana hizmet etmeyecektir." Anne babasını sokağa atan bazı insanlar görüyoruz, hiçbir ceza görmüyorlar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu gibi ifadeler ve hükümler, umumidir ve ekseriyet itibariyle de öyledir; her kanunun istisnaları olduğu gibi elbette bu ilahi kanunun dahi istisnaları olacaktır. Bunu yüzde yüz uygulanması gereken bir kanun ya da kati bir netice gibi düşünmek yanlış olur. Yani ekseriyet olarak anne ve babasına hürmet etmeyenler, cezasını peşinen kendi evlatlarından ya da başka bir musibetten bu dünyada görürler, demektir. Yoksa her asi evlat mutlaka bu dünyada ceza görecek demek değildir. Allah onun cezasını mahşere de tehir edebilir; tehir etmesi ihmal etmesi manasına gelmiyor.

Hatta bu dünyada ceza görenler daha şanslılar ki, ahiretin o dehşetli azap ve acısından bir parça kendilerini kurtarıyorlar.

Şayet birisi bu dünyada ana ve babasına eza ve cefa çektirip, ceza görmeden veya tövbe etmeden gidiyor ise, "onun vay haline!" Zira, "Büyük suçlar büyük mahkemelerde görülür" mülahazasınca, onun işi zor, hesabı çok çetin olacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...