"İşte, ey Risale-i Nur şakirtleri ve Kur’ân’ın hizmetkârları! Sizler ve bizler öyle bir insan-ı kâmil ismine lâyık bir şahs-ı mânevînin âzâlarıyız. Ve hayat-ı ebediye içindeki saadet-i ebediyeyi netice veren bir fabrikanın çarkları hükmündeyiz..." İzahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Buradaki "sizler ve bizler" tabirinden iki farklı nükte anlaşılabilir, şöyle ki:

Birisi, sizler hitabı ile istikbaldeki Nur talebelerine, bizler tabiri ile de halihazırdaki yani kendi dönemindeki Nur talebelerine işarettir. İkincisi sizler ve bizler bütün Nur talebelerini kuşatan çoğul ve genel bir hitap şeklidir ki, dairenin genişliğine ve ihatasına işaret ediyor.

Risale-i Nur dairesinde bulunan bütün Nur talebeleri bir şahsa benzetiliyor ve her bir Nur talebesi de bireysel olarak bu şahsın azaları gibidir, denilerek, aralarında sıkı bir birlik ve muhabbetin olması gerektiğine vurgu yapılıyor. Nasıl beden, aza ve duyguların ortak bir platformu ve varlıklarının temel alt yapısı ise, yani gözün görmesi, kalbin atmasına bağlı; kulağın işitmesi ciğerin çalışmasına bakıyor, midenin hazmetmesi ağzın öğütmesi ile mümkün vs...

Aynı şekilde Nur cemaati de böyle manevi bir beden gibidir. Nur talebeleri de bu bedenin midesi, ağzı, gözü ve kulakları gibi sürekli yardımlaşma ve dayanışma içinde olması gerekir, denilerek birlik ve kardeşliğe işaret ediliyor.

Beden muhtelif azalara nasıl bir form ve saha ise, cemaat kavramı da Nur talebelerine öyle bir form ve saha olmalıdır. Beden bütün azalar arasında alış verişi ve onların denge ve mizan içinde çalışmalarını temin eden bir temeldir. Beden olmadığı zaman azalar tek başına bir işe yaramıyor, azaların bir işe yaraması beden sayesindedir.

Aynı şekilde cemaat kavramı da beden gibi Nur talebeleri arasında bir koordinasyon ve güç temin ediyor. Cemaat formu olmasa her bir şahıs bir yere savrulur ve rakibi olan küfür cemaati karşısında mağlup düşer. Öyle ise bütün Nur talebeleri bir bedenin azaları gibi hareket etmeli, menfi ferdiyetçiliği bırakıp cemaat formunda bir dişli, bir vida olmalıdır ki işe yarasın. Bu paragrafın ana teması bu cemaat ruhudur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

talebenur
Selamun aleyküm. Ben acizane burada sizin söylediğinizin de doğru olduğunu ama başka bir nokta daha olduğunu düşünüyorum. Burada Kur'an Hizmetkarları ifadesi sanki bizim dışımızdaki tarikat ve cemaatleri kast ediyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...