"İsveç, Norveç, Finlandiya gibi küçük devletleri Kur'anı mekteblerinde ders vermek ve kabul etmek..." Böyle olmuşsa, Avrupa'daki dalalet ve İslam karşıtlığı neden hüküm sürüyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Avrupa ya da İskandinav ülkeleri tek tip bir görüş ya da inançtan oluşmuyorlar, onların içinde de ırkçı ve din düşmanı insanlar var. Ama genel yapı hoşgörü ve demokratik esasları benimsediği için, İskandinav ülkeleri daha medeni daha gelişmiş daha İslam’a yakın bir yerde duruyorlar.

Zaman zaman bazı din düşmanları sinsilerin arka planda kışkırtmalarıyla radikal ve azınlık fikirlerin başını kaldırması, İskandinav ülkelerini töhmet altında bırakmaz ve bırakmamalıdır. İskandinav ülkelerinin sosyal yapısı İslam’a en yakın sosyal yapılardır. Bir sonraki aşama inşallah iman etmeleridir ki gidişat bunu gösteriyor. Sosyal olaylar anlık ve aniden olmaz, zaman ve süreç içinde seyrederler.

Yani Üstadımızın öngörüsü, gayet mantıklı ve sosyoloji ilmine uygun bir öngörüdür. İskandinav ülkelerinde intiharların çoğalması, karanlığın dip yapması da aydınlığa en yakın olması anlamına geliyor.

Tarihçe-i Hayatta bulunan "Risale-i Nur âlem-i İslâmda olduğu gibi, Avrupa’da da hüsn-ü kabule mazhar olmuştur. Risale-i Nur’un hüsn-ü kabule mazhariyetine nümune olarak Finlandiya’daki “Tampereen İslâmilaisen Sevrakume İmamı Habiburrahman Şakir”in iki mektubunu derc ediyoruz." başlıklı bu mektubtan da anlaşıldığı gibi o zamandan bile bu hayırlı hizmetler orada başlamış ve zamanla da gelişmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...