"Kabir kapısını zulümat-ı adem ağzı tasavvur ettiğinden; ve eceli, hakikî ahbaplara visal daveti olduğu halde, bütün ahbaplardan firak nöbeti tasavvur ettiğinden..." firak nöbeti nedir, ölüm ile ayrılık arasındaki ilişki nasıldır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nöbetin buradaki manası, yaşayan bir insanın ölümü gözlemesi ve kendine de sıranın geleceği endişesi ile yaşaması anlamındadır.

"Yani, "Eğer dostlardan mufarakat olmasaydı, ölüm ruhlarımıza yol bulamazdı ki, gelsin, alsın." Demek, en ziyade insanı öldüren, ahbaptan mufarakattir. Evet, hiçbir şey beni o vaziyet kadar yandırmamış, ağlatmamış. Eğer Kur'ân'dan, imandan medet gelmeseydi, o gam, o keder, o hüzün, ruhumu uçuracak gibi tesirat yapacaktı."(1)

Eğer dostlardan ayrılmak olmasaydı, yani ölümde ayrılık acısı olmasa idi, ölüm ruhlarımıza yol bulamazdı. Yani ölüm o kadar da insanlara ürperti ve dehşet vermezdi.

Ölümü dehşetli ve ürpertili kılan şey, alıştığımız ve ünsiyet ettiğimiz dostlarımızdan ayrılmak ve onları bir daha dünya gözü ile görememek acısıdır.

Bu beyitte şair, ölümün maddi ve zahiri yüzüne bakarak, ölümü bir ayrılık kaynağı ve dost ve ahbaplardan ebedi bir hasret sancısı olarak algılıyor. Haliyle bu bakış insana bir karamsarlık ve acı veriyor. İşte böyle bir ölümü beklemek ve gözlemek insan için en büyük ıstırap ve acıdır. Bu acı ve ıstırabı beklemek "firak nöbeti" olarak tasvir ediliyor.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, On Üçüncü Rica

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...