Kader Risalesi'nde; "İki adam bir padişahın payitahtına gidiyorlar... Birisi gasıbane, sarıkane tavattun ediyor..." şeklinde geçen örneği açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada kadere iman etmenin, insanın maneviyatı üzerindeki rahatlık ve huzuru nazara veriliyor. Dolayısı ile iki şahıstan birisi kadere iman eden, diğeri ise iman etmeyendir. İman etmeyen kişi, her şeyin tesadüfe bağlı olarak hareket ettiğini düşünür. Bu iki adamın dünyaya bakışını inceliyoruz.

Kadere iman etmeyen kişi, gelen bir sel felaketini nasıl önleyecek ve anlayacak? Şu anda (Ocak 2010) Haiti'de yaşanan depremi nasıl izah edip de rahatlayacaktır? Her an kendisi de böyle bir tehlike ile karşı karşıya olduğu için, hayat onun için zehir olacaktır. Bu örnekleri artırmak mümkündür.

Kadere iman eden şahıs aynı şeylerle karşılaşır, ancak diğeri gibi dehşete kapılmaz. Çünkü biliyor ki, bütün bunlar bir bilenin ve hakimin ilmi dairesinde hareket ediyor. Neticesini görmese de, bu işlerin göründüğü gibi anlamsız olmadığını farkediyor ve dehşet almıyor. Olayın her an kendisini de etkileyeceğini düşünüp hayatını zehir etmiyor. Çünkü biliyor ki, Kainatın Hâkimi'nin bilgisi haricinde bir yaprak bile kıpırdayamaz. Şayet ömrü dolmuşsa, zaten bir saniye bile bekletilmez, yok hayatı devam edecekse, bin tane de deprem olsa kendisine bir zarar vermeyeceğini bilir ve rahat eder.

İlgili kısmı okumak için tıklayınız:

Sözler, Yirmi Altıncı Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...