"Kadın öyle değil, o derece kocasını inhisar altına alamaz." Neden, bayan da kocasının sadece kendisine muhabbet etmesini bekleyemez mi?

Soru Detayı

tesettür risalesinde inhisar altına alınmaz kelimesini anlamıyorum çünkü bende eşimin sadece bana muhabbet etmesini bekleyemezmiyim

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Çünki en serseri ve asrî bir genç dahi, refika-i hayatını namuslu ister. Kendi gibi asrî, yâni açık-saçık olmasını istemediğinden bekâr kalır, belki de fuhuşa sülûk eder."

"Kadın öyle değil, o derece kocasını inhisar altına alamaz. Çünkü kadının -aile hayatında müdür-ü dâhilî olmak haysiyetiyle kocasının bütün malına, evlâdına ve her şeyine muhafaza memuru olduğundan- en esaslı hasleti sadakattır, emniyettir. Açık-saçıklık ise bu sadakati kırar, kocası nazarında emniyeti kaybeder, ona vicdan azabı çektirir.”(1)

Muhabbet ile inhisar farklı şeylerdir. Bir kalpte iki sevgi aynı anda barınamaz, kalp mutlaka bir tarafa meyleder. Muhabbet açısından eşinizi inhisar altına almanız veya almak istemeniz gayet normal bir durumdur.

Ama diğer açılardan inhisar altına almanız ya da almak istemeniz biraz zor. Bu yüzden erkeğin çok eşli olmasına ruhsat verilirken kadın tek eşli olmak zorundadır. Bu fıtrat meselesidir yasayla düzenlenemez. Yasalar da fıtrata uygun ve uyumlu olmalıdır.

Ayrıca çok eşlilik özel durumlarda verilen bir ruhsattır, genel bir kaide ya da emir değildir. Zaten tek eşlilik oranları bunun ispatı niteliğindedir. Erkek ya tek eşine sadakat gösterecek ya da bir ihtiyaca binaen çok eşliliği tercih edebilecek. Diğer yollar zaten haramdır.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...