"Kan ve fışkı ortasından beyaz, safi, temiz bir süt göndermek olan cüz’î fiil ise, tevhid nazarıyla bakıldığı vakit..." Süte, "tevhid nazarıyla" nasıl bakılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kedi çöp bidonlarında ne bulsa onu yiyor, yavrularına süt içiriyor.

Hindistan cevizi topraktan su emiyor, o sudan da süt yaratılıyor.

Bir valide domates, patates veya et yiyip yavrusuna süt veriyor. O anne sadece peynir ve ekmek yese Allah yine süt yaratır ve yaratıyor.

Demek ki bunlar birer sebeptir; sütü yaratan, mahlûkatın rızkını gönderen Rezzak-ı hakiki olan Allah’tır. Bunlar düşünülmesi ve ibret alınması gereken harika işler ve mucizevî fiillerdir. Süt yapmak Allah’a mahsus bir kudret mu’cizesidir. Ot yiyen koyun ve sığırdan latif bembeyaz sütün akması gibi harika işler, mükemmel neticeler âdi ve şuursuz sebeplerin işi olamaz, o sebepleri de onlardan meydana gelen harika neticeleri de yaratan sonsuz kudret sahibi ve nihayetsiz ilim sahibi Allah’tır.

Çocuk dünyaya gelir gelmez en saf, en gıdalı, en şifalı içecek olan süt, annesinin sinesinde hazırdır. Yavrunun ağzını annesinin memesine yapıştırması yeterli. O yavru, altı ay boyunca hiçbir gıdaya ihtiyaç duymadan süt ile mükemmel besleniyor.

Başta valideler olmak üzere, inek, koyun, keçi, deve ve kedi gibi bütün memeli hayvanları, yavrularını emzirirken hayalen seyredelim. Bir şehirdeki merkezî su deposundan şehrin bütün evlerine su dağıtılması gibi, bütün memeler âlemine de gayb âleminden süt dağıtılmaktadır.

Dünya hikmet dünyası olduğu için Yüce Allah eşyanın vücuda gelmesini bazı sebeplere bağlamış; meyveye ağacı, bala arıyı, yumurtaya tavuğu, süte sığırı vesile kılmıştır. Dünyada hikmet, ahirette kudret hâkim olduğu için, orada sebepler ortadan kalkacak, her şey bir anda vücuda gelecek. Dalından koparılan meyvenin yerine, aynı anda yenisi yaratılacak. Arı olmadan bal nehirleri, inek ve koyun olmadan süt nehirleri akacak.

Bir bahar mevsiminden güz mevsimine kadar memelerden akan sütleri bir yerden akıtsanız koca bir nehir olur. Aynı şekilde bir mevsimde arıların yaptığı balları yüksek bir yerden akıtsanız bal nehri olur. Balı yapmak arının işi olmadığı gibi, sütü yapmak da koyunun ve ineğin işi değildir. Burada onları sebep kılan Allah, ahirette koyunu, sığırı ve arıyı aradan kaldıracak ve süt ve bal nehirleri akıtacaktır.

Tevhid nazarı ile bakıldığında, o cüz’î olan cemal ve kemal sonsuz cemal ve kemalin bir müjdecisi ve habercisi oluyor. Ve insana müthiş bir heyecan veriyor. Çünkü o cüz’î cemal ve kemal böyle ise, onun asıl menbaı olan sonsuz cemal ve kemal nasıldır diye, insanda cennete ve rü’yete müthiş bir merak meydana gelir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...