Kıyametin kopması hakkında bilgi verir misiniz? Hikmet mi esas, kudret mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kıyamet, kâinatın sekeratıdır. Elli altmış sene yaşayan bir insanın can çekişmesi birkaç saat veya bazen birkaç gün sürüyorsa, milyarlar sene yaşayan kâinatın sekerat vaktinin elbette uzun olacağı anlaşılmaktadır. Bir anda olup bitmeyecektir diye anlıyoruz.

Dokuzuncu Söz'de, akşam vakti için; "Dünyanın kıyamet ibtidasındaki harabiyetini ihtar eder." ifadesi ile yatsı namazı için de "Hem bu dar-ı imtihan olan dünyanın bütün bütün kapanmasını ihtar ile..." diye devam eden cümlelerden, akşam ile yatsı arasında kıyametin devam edeceğini anlıyoruz.

"… 'kün' emrine veya 'Mihverinden çık.' hitabına mazhar olunca, şu dünya sekerata başlar. Yıldızlar çarpışacak, ecramlar dalgalanacak, nihâyetsiz feza-yı âlemde milyonlar gülleleri, küreler gibi büyük topların müdhiş sadâları gibi vaveylâya başlar. Birbirine çarpışarak, kıvılcımlar saçarak, dağlar uçarak, denizler yanarak yeryüzü düzlenecek."

"İşte şu mevt ve sekerat ile Kadîr-i Ezelî kâinatı çalkalar; kâinatı tasfiye edip, cehennem ve cehennemin maddeleri bir tarafa, cennet ve cennetin mevadd-ı münasibeleri başka tarafa çekilir, âlem-i âhiret tezahür eder.”(1)

(1) bk. Sözler, Yirmi Dokuzuncu Söz, İkinci Maksat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

talebe adayi
o zaman kiyamet alametlerini dunyanin yavas yavas kiyametinin kopmasi olarak yani dünyanin can cekismesi olarakmi anlamak gerekir
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Dünyanın kıyamet ibtidasındaki harabiyetini ihtar eder.KİYAMET KAİNATIN ÖLÜMÜ DEGİL MİDİR.İzah edermisiniz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Kainatta kıyamet koptuğunda dünyada helak olur. Dünyanın kıyameti denilmesi hayatın dünyaya özgü olmasından dolayıdır. Kıyamet insan içindir insanda dünyada olduğu için o isimle anılıyor kainatta zımnen ifade edilmiş oluyor. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...