"Ve gecede teheccüd ise, kabir gecesinde ve berzah karanlığında ne kadar lüzumlu bir ışık olduğunu bildirir, ikaz eder..." Bu cümledeki "teheccüt" ile "kabir" arasındaki ilişkiyi izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Gece namazı (teheccüd), Allah’ın sevgisini kazandırır, insanı faziletli kılar, manevî zevki artırır, felâketlerden korur, bedenin şifasıdır, ruhî ve kalbî terakkiye vesiledir. Üstadımızın ifadesiyle, “kabir gecesinde ve berzah karanlığında ne kadar lüzumlu bir ışık”tır. "Teheccüd" nimetlere karşı büyük bir şükür, kabir ve cehennem azabına karşı bir zırhtır.

Teheccüdün vakti, karanlığın ve gecenin en derin anıdır; bu hâliyle kabre benziyor. Herkesin uyuduğu âdeta cansız bir vaziyete girdiği bir zamanda, kişinin uykusunu terk edip, secdeye kapanması, Rabbine iltica edip duâ etmesi büyük bir saadettir. Cenâb-ı Hak böyle bir kulundan razı olur, bu ameline mükâfat olarak kabrini nurlandırır.

Her bir namaz vakti mühim inkılaplara ve azim tasarrufa işaret ettiği gibi, teheccüd namazının vakti de karanlık kabri hatırlatıyor ve kabri aydınlatan ışık oluyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Adem68474

Teheccüd de edilen duanın makbuliyeti hakkında nakli (Kuran ve hadis gibi)bilgi var mıdır 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

“Geceleyin öyle bir zaman vardır ki, Müslüman bir kimse o zamana rastlayıp Allah’tan dünya ve âhirete dair hayırlı bir şey dilerse, Allah ona dilediğini verir. Bu her gece böyledir.” (Müslim, Müsâfirîn 166, 167) 

“Her kim geceleyin uyanır, hanımını da uyandırır ve iki rekat namaz kılarsa, Allah’ı çok zikreden erkekler ile kadınlardan yazılırlar.” (Ebu Davud, Salat, 307)

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...