"Cevv-i fezadaki faaliyetinle her vakit bir nümune-i haşir ve kıyamet göstermek, bir saatte yazı kışa ve kışı yaza döndürmek..." İzah eder misiniz, "cevv-i fezadaki faaliyet" bulutların hareketi mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Cevv-i fezadaki faaliyetinle her vakit bir nümune-i haşir ve kıyamet göstermek, bir saatte yazı kışa ve kışı yaza döndürmek, bir âlem getirmek, bir âlem gayba göndermek misillü şuûnatta bulunan kudretin, dünyayı âhirete çevirecek ve âhirette şuûnat-ı sermediyeyi gösterecek işaretini veriyor."(1)

Cevv-i feza; feza boşluğu mânasına geliyor, lakin burada hava da dâhil olmak üzere bütün sema kastediliyor. Semadaki o büyük ve muazzam icraatlar, Allah’ın kudretinin azamet ve kibriyasını gösterdiği gibi; öldükten sonra tekrar dirilmenin de birer numunesi hükmündedir.

Bulutların birkaç saat içinde toplatılıp yağmur, kar ve dolu yağdırıldıktan sonra tekrar dağıtılmaları, bir bakıma yazar- bozar tahtası gibidir.

Dünyanın, ayın, güneşin, galaksilerin çok intizamlı hareketleri de bunlara birer misaldir. Cevv-i fezayı sadece bulutlarla sınırlamak doğru olmaz. Mesela, güneşin akşam batıp sabah doğması da haşre bir misaldir. Yeni yıldızların doğması eski yıldızların (kara delikte) kaybolması da haşre bir numunedir...

(1) bk. Şualar, Üçüncü Şuâ, Münâcât.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erhangul01

Teşekkür ederim

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...