"Kur’an-ı Hakîmin bir harfi için bir sahife yazılsa, uzun olmuş denilmemeli. Çünkü kelamullahtır... Bazen Kur’an’ın bir harfi, bir hazine-i maneviyenin anahtarı olur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Zahrında Kur’an-ı Hakîmin bir harfi için bir sahife yazılsa, uzun olmuş denilmemeli. Çünkü kelamullahtır. Onun için اَنْزَلَ tabiri için iki üç sayfa yazılmakla israf edilmiş olmaz. Bazen Kur’an’ın bir harfi, bir hazine-i maneviyenin anahtarı olur." (Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a, Altıncı Nükte)

İnsanın aklı sınırlı, iradesi de cüzi olduğu için, sözü ve kelamı da bu sıfatlara orantılı olarak cüzi ve sınırlıdır. Ama Allah’ın ilmi ve iradesi sonsuz olduğu için, onun kelamı ve kelamının derinliği de sıfatları gibi sınırsız ve kusursuzdur.

Öyle ise Allah’ın kelamında fazlalık, israf-ı kelam, gereksiz bir harf ya da kelime kullanımı söz konusu değildir. Bu sebeple ayetlerin her harfi dolu, canlı ve anlamlıdır. İlahi ilim ve irade, ayetlerin her tarafında bulunur, her noktasına bir anlam ve hikmet yükler. Ayetler, hiçbir şekilde insanların kelamı ile kıyaslanamaz.

İlave bilgi için tıklayınız:

- "Eğer yerdeki ağaçlar kalem olup, denizler mürekkep olsa, Cenab-ı Hakk’ın kelimatını yazsalar, bitiremezler" ayetini nasıl anlamalıyız?

- Denizler Mürekkep, Ağaçlar kalem Olsa...(Video: Dr. B. SABAZ).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...