''Kur'an'a şiddet-i şevk ve inhisar-ı hizmetim için hususi imamım, Osman Zinnureyn (r.a)'dir.'' cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hazreti Osman-ı Zinnûreyn (r.a.); zinnûreyn, yani iki nur sahibi demek olan lakap ve ünvanını, Hazreti Peygamberimiz (asm)'in iki kerimesi ile olan nikahından dolayı almıştır.

Aynı zamanda Hazreti Osman (ra)'a, Kur’an ile en çok meşgul olan ve Kur’an içinden, "Münacaatü'l-Kur’an" namında hususi dua özeti çıkaran ve Kur’anı çoğaltan ve Kur’an okurken de şehit olan bir sahabi olmasından dolayı, Kur’an hizmetinin pişdarı ve Kur'an'a hizmet makamının en seçkin mümessili nazarı ile bakılmıştır.

Üstad'a da manevi alemde Kur’an'a şiddetli bir şekilde şevk ve hizmete sevk eden hususi bir imamdır (Hz. Osman). İkisi arasında, Kur’an'la meşguliyet noktasından bir irtibat vardır. Üstat da bahsi geçen yerde Nur isminin, hayatının her yerinde nasıl hükmettiğini ve rast geldiğini söylerken, örnekler içinde Hazreti Osman’ın da iki nur sahibi olmasından dolayı onu da zikrediyor, örnek olarak onu da veriyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...