"İnsan eti yiyen yamyamların ve vahşî canavar çete reislerinin dahi bir usulü var, bir düsturla hükmeder..." Yamyamların düsturu nedir ki, Üstad o zalimleri böyle vasıflandırıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dünyada hükûmet süren, hükmeden her kavmin, hattâ insan eti yiyen yamyamların ve vahşî canavar çete reislerinin dahi bir usulü var, bir düstürla hükmeder. Siz hangi usulle bu acîp tecavüzü yapıyorsunuz? Kanununuzu ibraz ediniz. Yoksa bazı alçak memurların keyiflerini kanun mu kabul ediyorsunuz? Böyle hususî ibadette kanun olmaz." (Şualar, On Dördüncü Şuâ)

Bu gibi ifadelere teşbih nazarı ile bakmak gerekir. Her teşbihin de bir hakikate sahip olması gerekmiyor. Burada esas olan şey kastedilen mana ve gayenin muhataba tesirli bir şekilde ifade edilmesidir.

Yamyamların içtimaî hayatı her ne kadar ibtidaî ve vahşi de olsa, onların kaidesiz ve geleneksiz yaşadıkları manasına gelmiyor. Onlarında basit hatta vahşi dahi olsa kendilerine mahsus bazı kanunları, örf ve âdetleri vardır.

Burada ifade edilen mâna, kanunun keyfiyeti değil, ona bağlı kalınmasıdır. Yamyamların düsturları keyfiyet açısından vahşi olabilir, ama bağlılıkları takdire şayestedir. Bu yüzden; "En kötü kanun, kanunsuzluktan iyidir" denilmiştir.

Hulasa, çağdaş olduğunu iddia edip kanunsuz hareket eden birisi, prensip sahibi olan yamyam birisine asla yetişemez. Demek kanun tanımayan zalimler, yamyamlardan daha aşağılık kimselerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...