"Kusuruna bakmaması, birbirini tenkit etmemesi, Risale-i Nur’un vazife-i kudsiye-i imaniyesi hesabına mükellef ve muhtaçsınız." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sizler her zamandan ziyade bu fırtınada tesanüdünüzü ve ittihadınızı ve birbirinin kusuruna bakmaması, birbirini tenkit etmemesi, Risale-i Nur’un vazife-i kudsiye-i imaniyesi hesabına mükellef ve muhtaçsınız. Sakın birbirinizden gücenmeyiniz ve tenkit etmeyiniz. Yoksa az bir zaaf gösterseniz, ehl-i nifak istifade edip sizlere büyük zarar verebilirler." (Kastamonu Lâhikası, 141.Mektup)

Bu zamanda İslam düşmanları büyük bir güçle, sistemli bir organize ile iman hizmetçilerine hücum ediyor, onları birbirleriyle uğraştırıp düşman etmeye çalışıyor. Halbuki göklere yükselen alevler misali bir küfür cereyanı içerisinde hizmet etmeye vazifeli olanların birbiri ile uğraşmaya, birbiri ile küsmeye, birbirini tenkid etmeye ne vakitleri var ne de hakları.

Dinsizliğin ve dine muhalefet etmenin moda olduğu böyle bir zamanda iman ve Kur’an hadimleri birliğe, kardeşliğe ve dayanışmaya her zamankinden daha çok muhtaçtırlar. Birbirinin kusurunu görmek ve birbirini tenkid etmek zamanı değildir. Bu dehşetli zamanda İslam düşmanlarını bırakıp birbirine hücum etmek, tam bir cinayet ve büyük bir zulümdür. Âdeta kendilerini parça parça edecek canavarı görmezden gelip, azıcık tacizde bulunan sineklerle uğraşmak gibidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...