“Mahlukattaki cemal, Cemal isminin tecellisidir.” ifadesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah’ın isim ve sıfatları sonsuzdur. Kainat ve mahlukat bu sonsuz isimlere tam manası ile mikyas ve mahal olamazlar. Yani Allah’ın isim ve sıfatlarını kainattaki tecellileri ile ölçüp biçemeyiz, sadece bir fikir edinebiliriz. Bu yüzden mahlukattaki bütün tecellilere damla, isim ve sıfatlara ise okyanus tabiri kullanılmıştır. Yani bütün mahlukattaki tecelliler Allah’ın sonsuz isimlerinin bir damlası, çok perdelerden geçmiş zayıf bir gölgesi mesabesindedir.

Mesela, yeryüzündeki bütün anne ve babaların şefkati toplansa Allah’ın sonsuz şefkati yanında bir damla, bir pırıltı gibi kalır. Aynı şekilde cennetteki bütün güzellikler toplansa, onun isim ve sıfatlarının bir cilvesi, bir damlası kadar olamaz. Zaten sonsuz bir sıfat ile sonlu bir mahluk kıyas edilemez. Ama sonsuzun anlaşılmasında sonlunun bir nebze faydası dokunur.

Özet olarak; mahlukattaki bütün güzellikler, güzelliklerini Allah’ın sonsuz cemalinden alıyorlar ve onun bir tutam tecellisinden ibarettir. Öyle ise kainattaki ve cennetteki bütün güzellikler bir araya gelip toplansa, Allah’ın sonsuz cemali ve güzelliği yanında bir damla gibi kalır. Damla böyle olursa, asıl memba nasıl olur, kıyas etmek lazımdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...