"Mekkî" ve "Medenî" sureler ne demektir; ikisi arasındaki farklar nelerdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur'an-ı Kerîm'in hicretten önce nazil olan âyet ve sûrelerine Mekkî, hicretten sonra nazil olan âyet ve sûrelerine Medenî denilir.

Tebliğ açısından da bu farklılığı görmek mümkündür. Nitekim Hz. Peygamber (asm), Mekke'de İslâm'ı yaymaya başlayınca, karşısında Mekke toplumunu bulmuştur. Mekke toplumu, alışmadığı, bilmediği yeni bir durumla karşılaşmış ve kendisine oldukça yabancı olan bu durumu kabullenmek istememiştir. Bunun yanında bu toplumun içinde son derece edebî açıdan üstün insanlar da vardı.

Dolayısıyla Kur'an-ı Kerîm bunlara da hitap edecekti. Fakat bu toplum aynı zamanda müşrik ve putperest bir toplumdu. Kur'an-ı Kerîm bunlara da hitab etme durumunda ve bu şirk ve putperestlikten onları temizleme mecburiyeti ile karşı karşıya idi. Bundan dolayı Mekkî âyetler kısa, ifadeler veciz, tabirleri hararetli ve vurguludur.

Medinede ise, Kur'an'ın muhatapları Müslümanlar ve Müslüman görünümünde münafıklar, Ehl-i kitap olan Yahudiler ve Hristiyanlar olduğundan, âyetler onlara hitap eder bir şekilde geldi...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...