Muhabbet bahsinde, sevmeyi Allah hesabına yapmamız gerektiği anlatılırken, İkinci Nükte'de, peder, veled hakkına değinilmiş. Bu bir tezat değil midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Birincisinde Allah hesabına sevmek manası vurgulanırken, diğerinde anne ve babadaki ulvi ve kudsi şefkate işaret ediliyor. Şefkat, muhabbet gibi arızalı ya da riskli bir ayna değildir; şefkat aynasına bakıldığında risksiz ve pürüzsüz Allah'a intikal edilebilir. Ama muhabbet aynasında fikir ve kalpte istikamet gereklidir. Yani kalpteki muhabbet, kuvvetli bir iman dersi ile istikamet ayarını almaz ise, o muhabbet mecazi kalabilir. Ama şefkatte böyle bir risk yok. Şefkat aynasında Allah'ın sonsuz merhameti, imanı olana açıkça görünüyor.

Bu sebepledir ki Nur mesleğinin bir rüknü de şefkat esasıdır. Şefkat, Allah'a götürmede aşktan daha keskin, daha parlak bir vasıtadır. Aşkın çok riskleri ve tehlikeleri var. Lakin şefkat katıksız ve risksiz iman rehberi ile Allah'a götüren bir yoldur.

Evlat, anne ve babadaki bu kudsi şefkate hürmet etmek zorundadır. Anne ve babanın evlat üstündeki en büyük hakkı ve galibiyeti bu şefkatten ileri geliyor. Anne ve babanın perde olduğu şefkat Allah'ın rahmet ve hikmetinin bir cilvesi ve bir tezahürüdür. Yani evlat anne ve babasına bakarken onların üstünde Allah'ın rahmet ve hikmet elini görmeli ve onlara öyle muhabbet etmelidir, denilmek isteniyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...