"Nasıl küçük küçük cüzdanlar büyük bir kütüğün vücudunu ihsas eder ve küçük küçük senetler bir defter-i kebirin bulunduğunu iş’ar eder..." Cüzdanlar ve kütük burada ne anlamda kullanılmaktadır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Nasıl küçük küçük cüzdanlar büyük bir kütüğün vücudunu ihsas eder; ve küçük küçük senetler bir defter-i kebirin bulunduğunu iş’ar eder; ve küçük, kesretli tereşşuhatlar büyük bir su menbaını işmam eder. Aynen öyle de, küçük küçük cüzdanlar hükmünde, hem birer küçük levh-i mahfuz mânâsında, hem büyük Levh-i Mahfuzu yazan kalemden tereşşuh eden küçük küçük noktalar suretinde olan benî beşerin kuvve-i hafızaları, ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri, tohumları, elbette bir hâfıza-i kübrâyı, bir defter-i ekberi, bir Levh-i Mahfuz-u Âzamı ihsas eder, iş’ar eder ve ispat eder. Belki, keskin akıllara gösterir."(1)

Burada kullanılan cüzdandan maksat, bizim kimlik kartlarımızdır. Kimlik kartlarımızın varlığı; bir kütüğün varlığını haber verir. Kütük; nüfus müdürlüklerinde bulunan ana kayıt defteri demektir. Cüzdanımız kaybolduğunda, gidip yenisini hemen çıkarırız.

Dolayısıyla insanların hafızaları, ağaçların meyveleri, meyvelerin çekirdekleri ve tohumları da bizim kimlik kartlarımız gibi olup, ana kütük olan levh-i mahfuzu gösterir.

(1) bk. Sözler, Onuncu Söz, Yedinci Suret (Haşiye).

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...