"Ne vakit öküz çalışmazsa ve balık milyon yumurtayı birden doğurmazsa, o vakit insan yaşayamaz, hayat sukut eder, Hâlık-ı Hakîm de arzı harap eder." Bu husus ne kadar hayati olabilir ki?

Soru Detayı

ne vakit öküz çalışmazsa ve balık milyon yumurtayı birden doğurmazsa o vakit insan yaşayamaz, hayat sukut eder, Hâlık-ı Hakîm de arzı harap eder. Öküzün çalışmaması balıkların yumurta dogurmamasi hayati birseymidirki hayat sukut eder Haliki rahim arzi harap eder.bu kısmi açarmısınız.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Ne vakit öküz çalışmazsa ve balık milyon yumurtayı birden doğurmazsa o vakit insan yaşayamaz, hayat sukut eder...”(1)

ifadesinde, öküz karayı ve kara üzerindeki yaşam koşullarını temsil ederken, balık da denizi ve denizle sunulan nimetleri temsil ediyor. Yani geleneksel toplumlarda öküz tarımı temsil ederken, balık da deniz ürünlerini temsil ediyordu. Olaya temsil açısından bakmak gerekiyor. Yoksa -haşa- Allah kainatın devamını öküze ya da balığa bağlamış değil.

Modern toplumlarda öküzün yerini traktör almıştır, tarımı dolayısı ile de insanların rızık ihtiyacını şimdilerde traktör temsil ediyor. Traktör durursa hayat bitiyor demektir, hayatın kaynakları bitince kainatın da ömrü tamam olmuş demektir. Ömrü tamam olan şeyleri de Allah harap eder, bu bir İlahi kuraldır.

Mesela "Karadeniz’i ayakta tutan hamsi" denildiğinde, hamsinin Karadeniz bölgesinde önemli bir geçim kaynağı olduğu vurgulanıyor. Yoksa Karadeniz hamsi ile kaim, onunla nefes alıyor demek değildir.

(1) bk. Lem'alar, On Dördüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Çok tesekkur ederim .bu mübarek günde dualarınız ve size edilen tüm dualar kabul olsun .Allah razı olsun 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...