"O altınları bir şeyde sarf etsen de etmesen de yine gideceğin yere yetişebilirsin." Buradan namaz kılmadan da cennete gidilebileceği anlaşılmaz mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Mesela, şu bir hizmetçi kuldan daha ahmak görünüyorsun ki onun seyyid-i kerîmi ona yirmi dört altın veriyor. Onu Burdur’dan Antalya’ya, oradan da Şam’a ve Yemen’e gönderiyor. Ve emrediyor ki:

O altınları, levazım-ı seferinde sarf et! Lâkin Antalya’ya kadar –cebren– iki gün yayan gideceksin. Hem bir nevi ihtiyarın var. O altınları bir şeyde sarf etsen de etmesen de yine gideceğin yere yetişebilirsin. Lâkin Antalya’dan sonraki sair menzillere gitmekte bir cihette ihtiyar senin elindedir. Eğer bir vesika veya bir bilet alabilir ve bir vapura veya bir trene veya bir tayyareye binebilirsen bir aylık mesafeyi, bir günde katedebilirsin. Yoksa hem yayan hem yalnız hem mütehayyir hem matrud bir surette yoluna devam edeceksin." (Nur'un İlk Kapısı, Beşinci Ders)

Burada dünya hayatı itibariyle herkes bir şekilde kabre ulaşacaktır ve oraya girecektir. Burada altın değerindeki zamanını hayırda da şerde de kullansan aynı şekilde kabre ulaşacaksın. Asıl problem kabirden sonraki hayatının rahatlığıdır. Burada Antalya kabre, Şam ve Yemen ise varılacak menzil olan cennete işarettir.

İnsan namaz kılsa da kılmasa da dünya yolculuğunu bir şekilde tamamlar; ama kabir ile başlayan ebed yolculuğunda namaz kılanlar rahat ve hızlı bir şekilde cennete giderlerken, kılmayanlar hem yayan hem yalnız hem mütehayyir, hem sıkıntılı bir surette yoluna devam edecek ve cehenneme gitme riski ile karşı karşıya kalacaklar.

Netice; "O altınları bir şeyde sarf etsen de etmesen de yine gideceğin yere yetişebilirsin.” ifadesi, yolculuğun dünya kısmı ile ilgilidir, yoksa kabirle başlayan ahiret ile ilgili değildir. Namaz bir bilet olup kabir istasyonunda belirleyici olacaktır. Namazı kılanlar kabirle başlayan yolculuğunu kolay ve hızlı tamamlarken kılmayanların yolculuğu uzun, meşakkatli ve azaplı olacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...