"Noksaniyet, maddiyatın mahiyetlerindeki istidadın kılletinden ileri gelir." İstidadı veren Allah olduğuna göre; kusur -haşa- Allah'a rücu etmez mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan gözü mikropları göremez, çok uzaktaki galaksileri de göremez; gözün bu noksaniyeti kabiliyetinin olmamasından ileri geliyor. Göze her şeyi görme özelliğinin verilmemesinin çok büyük hikmetleri vardır.

Şayet insan gözü her şeyi görmüş olsaydı, ekmeğin üstündeki mikrobu göreceğinden onu yiyemezdi. Her şeyi duyabilseydi, gün içerisindeki her taraftan gelen seslerden rahatsız olurdu ve geceleri de bu gürültülerden dolayı yatamazdı. İşte bu hikmelerden dolayı Allah göze ve kulağa bazı sınırlar koymuş. Bu sınırlar gözün ve kulağın noksaniyeti, ama ilahi hikmetler bu noksaniyeti telafi ediyor.

Şimdi sen kalkıp gözün her şeyi görmemesine dikkat kesilerek "Allah neden böyle kusurlu ve sınırlı göz yaratmış, bu onun şanına ve mükemmelliğine yakışır mı?" dediğinde hikmetler ve başka noktalar sana cevap verecektir.

"Neden kulağım bütün sesleri işitecek mükemmel bir kıvamda yaratılmamış?" dediğinde mikrobun ayak sesleri ve gezegenlerin dehşetli gürültüleri sana güzel bir ders verecektir. Bazen bir noksanlık bir nimetin kapısıdır, kulağın belli ses eşiklerini duyması da sessizlik nimetinin kapısıdır.

Bir düzen içinde bazı şeylerin eksik ve noksan yaratılması o düzenin sağlanması içindir. Priz ile fiş gibi... Priz içinde boşluk olmasa fiş oraya giremez. Demek mükemmellik düzenin tamamında görülen bir kavramdır. Parçaların sınırlı ve noksanlıklarına bakarak "Neden bu böyle yapılmış?" dememek gerekiyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...