"O evâmir-i tanzifiyeyi, yıldızlar, unsurlar, madenler, nebatlar dinledikleri gibi, bütün zerreler dahi dinliyorlar." Madenlerin evâmir-i tanzifiyeyi dinlemeleri nasıl oluyor, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ve o evâmir-i tanzifiyeyi, yıldızlar, unsurlar, madenler, nebatlar dinledikleri gibi, bütün zerreler dahi dinliyorlar ki, hayret-engiz tahavvülât fırtınaları içinde o zerreler nezafete dikkat ediyorlar. Bir yerde lüzumsuz toplanmıyorlar, kalabalık etmiyorlar. Mülevves olsalar çabuk temizleniyorlar. En temiz ve en nazif ve en parlak ve en pâk vaziyetleri, en güzel, en sâfi, en lâtif suretleri almak için, bir dest-i hikmet tarafından sevk olunuyorlar."(1)

Madenlerin birbirinden tefrik ve temyiz edilmesi bir tanzimdir. Doğal gaz ayrı istif edilmiş, petrol ayrı, altın ayrı, bakır ayrı ı tanzim ve tahsis edilmişler... Şayet karman çorman olsalardı, dünya yaşanacak bir yer olmaktan uzak olurdu. Bu madenlerden istifade münkün olmayacak veya istifade edilmesi için çok çalışmak gerekecekti...

Yeryüzündeki tüm madenler, doğada ender olarak saf halde bulunurlar. Yer altında "filiz" adı verilen bileşimler halinde çıkarılan ham maddeler, işlenerek ve yabancı maddelerden arındırılarak (yani rafine edilerek) saf metal haline getirildikten sonra kullanıma sunulurlar. Maden filizleri, tabakalar arasında "damarlar" ya da "yataklar" halinde bulunurlar ki, bunlar mükemmel bir tanzim ve tanzif içindedirler.

Ya da temizlik maddelerinin bir çoğunun maden kaynaklı olması da bu kapsam içinde değerlendirilebilirler.

(1) bk. Lem'alar, Otuzuncu Lem'a, Birinci Nükte.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...