"O meseleye dair haddinden tecavüz edenin haddini bildirmek için, şu Söz, o mesele-i içtihadiyeye dair yazıldı." İçtihad Risalesi'nin yazılmasına neden olan kişi kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstat burada bir şahsı değil, bir fikri nazara alarak cevap veriyor. Vermiş olduğu cevap kıyamete kadar çıkmış ve çıkacak olan bu zihniyetteki adamlara bir cevap şeklindedir.

Genel de içtihat heveslisi olan gruplar, içtihadı, dini anlamakta ve kolaylaştırmakta değil, sulandırmak ve savsaklamakta kullanan reformist insanlardır. Üstad'ın hedefinde olanlar da bu zihniyette olan guruplardır. Yani bid’alara taraftar olan reformistlerdir. Bunların bu kötü niyetli yorumlarına karşı hem Üstat, hem de Ehl-i sünnet alimleri tedbir için eserler yazmışlardır.

İşte bu İçtihat Risalesi'nin yazılış gayesi ve sebebi; bu bozuk fikirlere set çekmek içindir. Şu da bir gerçektir ki, Üstad hiçbir zaman şahıslarla meşgul olmamış, onların şahsında, fikirleri hedef almıştır. Bu nedenle de şahıs isimleri vermekten hep kaçınmıştır. Üstadımızın ismini vermediği bir zatın ismini bizim vermemiz, elbette ki doğru olmayacaktır?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

birkanaksut
Bir filozofun bir sözü var: Küçük insanlar kişilerle,büyük insanlar ise fikirlerle uğraşır.. bu söz hakikat nazarında çok değişik yorumlara maruz akalabilir ama paylaşmak amacıyla yazdım...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serdar.rnk
Prens Sebahattin köşe yazısında söylemiş. İçtihad kapısı açılsın, heykellerin memnuiyeti, taaddüd-ü ezvac vs. konuşulsun diye.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...