"O meseleye dair haddinden tecavüz edenin haddini bildirmek için, şu Söz, o mesele-i içtihadiyeye dair yazıldı." İçtihad Risalesi'nin yazılmasına neden olan kişi kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad burada bir şahsı değil, bir fikri nazara alarak cevap veriyor. Vermiş olduğu cevap bugüne kadar çıkmış ve kıyamete kadar da çıkacak olan bu zihniyetteki adamlara bir cevaptır.

Ekseriyetle içtihat heveslisi olan gruplar, içtihadı, dini anlamakta ve kolaylaştırmakta değil, sulandırmak ve savsaklamakta kullanan reformist insanlardır. Üstad'ın hedefinde olanlar da bu zihniyette olan gruplardır. Yani bid’alara taraftar olan reformistlerdir. Bunların bu kötü niyetli yorumlarına karşı hem Üstad hem de Ehl-i sünnet âlimleri tedbir için eserler yazmışlardır.

İşte bu İçtihad Risalesi'nin telif gayesi de bu bozuk fikirlere set çekmek içindir. Şu da bir hakikattir ki, Üstad hiçbir zaman şahıslarla meşgul olmamış, onların şahsında fikirleri hedef almıştır. Bu itibarla şahıs isimleri vermekten hep kaçınmıştır. Üstadımızın ismini vermediği bir zatın ismini bizim vermemiz, elbette ki doğru olmayacaktır!..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

birkanaksut
Bir filozofun bir sözü var: Küçük insanlar kişilerle,büyük insanlar ise fikirlerle uğraşır.. bu söz hakikat nazarında çok değişik yorumlara maruz akalabilir ama paylaşmak amacıyla yazdım...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
serdar.rnk
Prens Sebahattin köşe yazısında söylemiş. İçtihad kapısı açılsın, heykellerin memnuiyeti, taaddüd-ü ezvac vs. konuşulsun diye.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...