"Otuz Üç Pencere" ne anlama geliyor? Pencere tabirinin hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Otuz Üçüncü Söz Risalesi, Allah'ın varlığını ve birliğini Otuz Üç Pencere başlığı altında, otuz üç ayrı yönden izah ve ispat etmektedir.

"Pencere" tabirini kullanmasının şu hikmeti olabilir: Bilindiği gibi, pencereler daha ziyâde dışarıya bakmak ve etrafı temaşa içindir. Burada da otuz üç farklı açıdan Allah'ın eserlerine bakma ve baktırma mânâsında Otuz Üç Pencere denilmiş olabilir. Her bir pencere, Allah’ın varlığına ve birliğine ayrı bir delil oluyor. Otuz üç rakamı ise, namaz tesbihatındaki sayıya tevâfuk etmektedir.

Üstad Hazretleri Altıncı Söz’de“Göz bir hassedir ki, ruh bu âlemi o pencere ile seyreder.” buyuruyor.

Bu Otuz Üçüncü Söz’ün giriş bölümünde bu varlık âlemi için “Kâinat sarayı ve hilkat şeceresi” teşbihleri yapılmış. İnsan bu sarayın en makbul misafiri ve bu hilkat şeceresinin en mükemmel meyvesidir. Bu misafir göz penceresinden sarayı temaşa etmekte yahut bu şuurlu meyve bu pencerelerden ağacı seyretmektedir. Bu Söz’de geçen her pencere Allah’ın varlığını ve birliğini ayrı bir cihetle göstermekte ve ders vermektedir.

“Sonra, her menzilden, her tabakadan, her âlemden, her taifeden, her fertten, herşeyden kendini gösterecek, yani vücudunu ve vahdetini bildirecek pencereler açmış. Her kalb içinde bir telefon bırakmış."

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...