"Ramazan-ı Şerifte ise, ehl-i iman, birden muntazam bir ordu hükmüne geçer." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, yeryüzünü nimetlerle bezenmiş bir sofra şeklinde yarattığı ve bütün nimet çeşitlerini o sofrada hiç ummadığı bir şekilde dizdiği cihetle, mükemmel idareciliğini, muazzam şefkatini ve harika cömertliğini gösteriyor. Lakin insanlar, gaflet perdesi altında ve sebepler dairesinde, bu gösterilen hakikati tam göremiyor, bazen unutuyor.

İşte Ramazan ayında inanan insanlar birden düzenli bir ordu hükmüne geçer. Yani Allah’ın ziyafetine davet edilmiş bir şekilde, akşama yakın iftar vaktinde "Buyurunuz!.." emrini bekliyorlar gibi bir kulluk tavrı göstermeleri ile Allah’ın mükemmel idareciliğine, muazzam şefkatine ve harika cömertliğine karşı, geniş, gösterişli ve düzenli bir kulluk ile karşılık veriyorlar.

Acaba oruç tutmayarak böyle yüksek ve yüce bir karşılık verme seremonisine iştirak etmeyen insanlara insan denilebilir mi?

Resmi bir törende askerler belli bir disiplin ve düzen içinde resmi geçit yaparken, birisinin bu düzeni bu disiplini bu ahengi bozması ne denli cezaya müstahak olduğunu göstermez mi?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...