Risale-i Nur'daki "Otuzuncu Söz" Darwinizmi çürütüyor denilebilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Materyalist ve maddeci felsefenin fikir bakımdan bazı temel şubeleri vardır. Bunlara biyolojik alanda Darwin’in evrim teorisi, psikolojik alanda Sigmund Freud' psikanalizi, sosyolojik alanda Ogüst Komt pozitivizmi, iktisat alanında Karl Marks bunlara misal olarak verilebilir.

Bu gibi felsefi ekollerin temeli ve esası maddeci ve inkârcı olmasıdır. Risale-i Nur ise küfür ağacının dalları ve budakları yerine, kökü ve esası olan maddeci ve inkârcı görüşlerini muhatap alıp çürütüyor. Evrim ve pozitivizm gibi fikrî cereyanlar maddeci felsefenin dalları ve budakları mesabesindedir.

Risale-i Nur'un ikinci bir kaidesi, bir fikri çürütürken, onun ismini ve resmini vermiyor. Sadece fikri çürütüyor. Şayet çürüttüğü fikirlerin ismini verecek olsa, onların bir nevi reklamını yapmış, safi zihinleri idlal etmiş olur.

Risale-i Nur Külliyatı’nın muhtelif risaleleri evrim fikrinin temelini çürütüyor. Ama müstakil olarak evrim için bir risale yazılmamıştır. Otuzuncu Söz evrim hakkında bir risale değildir. Külliyatı bir bütün olarak ele almak gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mevlana58
tahavvülat adı üzerinde değişimdir.evrimdir. evrimciler yapanı görmüyor tesadüfe veriyorlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Evrim ile değişim arasında çok fark var. Evrim değişimi ideolojik bir anlama oturtuyor ve türler arası evrim safsatasını iddia ediyor. Değişim, tekamül gibi kavramlar elbette kainatta caridir ama evrimcilerin iddia ettiği gibi değildir. Bu konu çok uzun olduğu için evrimle ilgili sorularınızı sorularlaevrim.com adlı sitemize sorabilirsiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...