Risale-i Nur'un çok yerinde "Nurları yazmanın önemi" vurgulanıyor. Kur'an hattı bilenlerin yazması mı gerekiyor, evet ise neden?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risaleler başta tümüyle Hatt-ı Kur'anla yazıldı. Ama daha sonra, daha geniş kitlelerin yararlanabilmesi için Latin harfleriyle basımı yapıldı.

Risalelerin önemli bir görevi Hatt-ı Kur'anı muhafazadır. Kur'an yazısı ve üslubunun korunması adına önemli bir hizmettir.

Herkese ısrarla "yazınız" demek yanlış olduğu gibi, "Hatt-ı Kur'anla yazmak dönemi geçmiştir", demek de o kadar yanlıştır.

Osmanlıca gibi bir dilin muhafazasını netice veren bir gayreti yanlış göremeyiz. Böyle zengin bir dil, geçmişimizi muhafaza eden bir mahfaza gibidir. Bu mahfazayı korumak adına yapılan bir faaliyeti takdirle karşılamak icab eder.

"Risaleler mutlaka Hatt-ı Kur'anla yazılmalı, aksi takdirde onlar risale değildir. Ve Latince yazanlar Nur Talebesi olamazlar." gibi bir durum ve tavır da, ancak ve ancak tassub eseri olabilir. Böyle bir yaklaşım, vesileyi gayeden daha üstün tutma ve gayeyi vesileye feda etmek gibi bir yanlışı netice verir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

bilal3225
ayrıca yazı mektubu var o yazan yazan abiler iki hadis bakıyorda bu zaman yazanlar hisse almıyormal mı.5 çihette ibadetti diyor.ben şöyle düşünüyorum eğer yazmak yoksa 21 lemanın sonunda bulunan yazı mektubu bizi alakadar etmediği gibi bize bakmıyor ve fayda vermiyor yani atılmammı mı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)
Yazıya tahşidat yapmak, okumaya önem vermemek demek değildir. Kur'anın ilk emri oku'dur. Ancak başka ayette de, "kalemle ilmi öğreten odur" demekle yazmaya da dikkat çekiyor.
Nitekim başka risalelerde de talebeliğin ölçüsü olarak okumayı da şart kokşuyor. Yazanlara gelen sevapların onlara da geleceğini ifade ediyor:
"Hiç olmazsa işleri ve vazifeleri olmadığı vakitlerde, beş on dakika dahi olsa Risale-i Nur'u okumak veya dinlemek veya yazmak cihetiyle bir miktar meşgul olsalar, hakikî talebe-i ulûmun sevaplarına ve şereflerine mazhar oldukları gibi, İhlâs Risalesinde yazılan beş nevi ibadete de mazhar olurlar. Hakikî ilim talebeleri gibi, onların maişetlerini temin hususundaki âdi muameleleri de bir nevi ibadet hükmüne geçebilir" diye kalbe ihtar edildi. Ben de kardeşlerime beyan ediyorum." (1)
(1) bk. Emirdağ Lahikası-II, (77. Mektup) 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...