Risalelerde demirin indirilmesiyle alakalı nimet olduğu yönüne dikkat çekilmiş. Demirin indirildiği somut bir gerçekken, mana yönünden ele alıp, kastedilenin saptırılması riski ve zorlamalı bir tevil olmuyor mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstadımız'ın burada belirttiğiniz manayı da verdiği kanaatindeyiz. Fakat o zamanlarda, bilim ve teknoloji o kadar gelişmediğinden itiraza meydan açılmaması açısından fazla izah edilmemiş ve açıkça beyan edilmemiştir. Yani sadece nimet tarafı belirtilmemiş, maddi olarak kâinatın büyük tezgahında pişirilen kıymetli bir maden olduğu da vurgulanmıştır.

Ayrıca kâinatın başka yerinde pişirildiği, fakat küre-i arzın dar ambarında da depolandığı ifade edilmektedir. Üstadımız'ın bu konudaki izahlarını vermeye çalışalım.

"Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyân i’câz lisânı ile ifade ediyor ki: Demirin o kadar çok menâfii, o kadar geniş fevâidi vardır ki, insanın hânesi olan küre-i arzın mahzeninden çıkarılacak âdi bir madde değildir. Ve rastgele hâcâtta istimâl edilmiş fıtrî bir mâden değildir. Belki Hâlık-ı Kâinatın tarafından rahmet hazinesinde ve kâinatın büyük tezgâhından ihzâr edilmiş bir nimet olarak, 'Rabbü’s-Semâvâti ve’l-Arz' ünvân-ı haşmetiyle de küre-i arz sekenesinin hâcâtına medâr olmak için demiri inzâl etmiş, indirmiş diye, demirdeki umûmî menfaati ifade için, güya demirin gökten gelen rahmet, hararet ve ziyâ gibi öyle şümullü faydaları var ki, kâinat tezgâhından gönderiliyor, küre-i arzın dar anbarından değil. Belki kâinat sarayındaki büyük hazine-i rahmetten ihzâr edilerek gönderilip, küre-i arzın anbarında yerleştirilmiş; o anbardan asırların ihtiyâcına nisbeten parça parça ihraç ediliyor."(1)

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Sekizinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mehmetdiri

Gerçekten sizin dediğiniz bakış açısıyla bakınca öyle bir mana da müşahede ediliyor. ALLAH razı olsun....

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...