"Yedi nevi ile yedi tarzda arzın yedi tabakası mevcut olduğu tahakkuk ediyor. Sekizincisi olan ahirki mana başka nokta-i nazarda ehemmiyetlidir; o yedide dahil değildir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem küre-i arzımıza benzeyen yedi küre-i uhra dahi bulunmasına, zihayata makarr ve mesken olmasına işareten yedi tabaka, yani, yedi küre-i arziye bulunmasına işareten küre-i arz dahi, yedi tabaka, âyât-ı Kur'âniyeden fehmedilmiştir."

"İşte, yedi nevi ile yedi tarzda arzın yedi tabakası mevcut olduğu tahakkuk ediyor. Sekizincisi olan ahirki mana başka nokta-i nazarda ehemmiyetlidir; o yedide dâhil değildir." (Lem'alar, On İkinci Lem'a.)

Burada sekizinci izah yedinin içinde değildir. Zira diğer yedi izahta dünyanın içinde ve katmanları ile ilgilidir. Sekizinci izah ise dünyanın haricinde, dünyamıza benzeyen ama farklı yedi dünyanın olabileceğini ifade ediyor.

Üstad Hazretlerinin bu ibarelerinden, dünyaya benzer yedi ayrı dünyanın anlaşılmasında bir beis yoktur. Lakin bunu belli kaideler ışığında değerlendirmek gerekir. Bu kaidelerden en önemlisi insana alternatif yeni bir türün olduğunun iddiasıdır ki, bu doğru değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...