"Yedi nevi ile yedi tarzda arzın yedi tabakası mevcut olduğu tahakkuk ediyor. Sekizincisi olan âhirki mânâ başka nokta-i nazarda ehemmiyetlidir; o yedide dahil değildir." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Hem küre-i arzımıza benzeyen yedi küre-i uhrâ dahi bulunmasına, zîhayata makarr ve mesken olmasına işareten yedi tabaka, yani, yedi küre-i arziye bulunmasına işareten küre-i arz dahi, yedi tabaka, âyât-ı Kur'âniyeden fehmedilmiştir."

"İşte, yedi nevi ile yedi tarzda arzın yedi tabakası mevcut olduğu tahakkuk ediyor. Sekizincisi olan âhirki mânâ başka nokta-i nazarda ehemmiyetlidir; o yedide dahil değildir."(1)

Burada sekizinci izah yedinin içinde değildir. Zira diğer yedi izahta dünyanın içinde ve katmanları ile ilgilidir. Sekizinci izah ise dünyanın dışında ve haricinde dünyamıza benzeyen ama farklı yedi dünyanın olabileceğini ifade ediyor.

Üstad Hazretlerinin bu ibarelerinden, dünyaya benzer yedi ayrı dünyanın anlaşılmasında bir sorun yoktur. Lakin bunu belli kaideler ışığında değerlendirmek gerekir. Bu kaidelerden en önemlisi insana alternatif yeni bir tür ve yaşamın iddia edilmesi ki bu yanlıştır.

Diğer bir kaide ise, ucube uzaylı mahlukların olduğunu iddia etmektir. Bunların dışında farklı küreleri ve dünyaları anlamak da bir beis olmasa gerek.

Üstad Hazretlerinin bu ibaresi, insanlığa heyecan veren bir izahtır, zira bizim küremize benzeyen başka hayatların da olması kuvvetle muhtemeldir. İnsanlık bunu keşfetmek için çabalaması gerekir.

(1) bk. Lem'alar, On İkinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...