Risalelerde; filan vakitte kılınan iki rekat namazın, bir hac sevabını vereceği söyleniyor. Hakikatte böyle bir şey olabilir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bir market sahibi, marketindeki ürünlerini satmak ve revaç vermek için, promosyon olsun diye herhangi bir ürününün içine bir cumhuriyet altını koysa ama; hangi üründe olduğu bilinmiyor. O zaman marketteki bütün ürünler hakikatte değil ama; ihtimal noktasında cumhuriyet altını gibi değerli hale gelir. Ama hakikati halde sadece birisi altın değerinde. Ürünün gizli olması ihtimal noktasından hepsini değerli kılıyor ve hepsine karşı bir iştah ve revaç oluşuyor. Markete giren müşteriler hararetle bu ürünü bulmaya çalışırlar, bu arada diğer ürünler de onun sayesinde satılmış olur. Hakikatte her ürüne altın demek yanlış olacağı gibi, ürünlerin ihtimal dahilinde altın gibi kıymetli olma manasını da inkar etmek doğru olmaz.

İşte, Allah Resulü (asm) ibadetlere teşvik ve revaç vermek için; ibadetlerin içine altın misali bazı promosyon sevaplar koyuyor. Amaç ibadetlere teşvik ve revaçtır.

Mesela; nafile namazlar içinde öyle bir namaz vardır ki, kim bu namaza tesadüf ederse, hac kadar sevap kazanır diyor. Hakikat noktasında o nafile namazlardan birisi hac kıymetindedir; lakin hangisi bilinmez. Böyle olunca o hac kıymetini bulmak için, harıl harıl namaz kılmak gerekir. Ama kılınan bütün nafile namazlara hac kıymetinde demek doğru değildir. Hac sevabı sadece hususi ve gizli bir namazda vardır. Hakikat noktasında diğerlerinde yoktur. Bu mantığı ve izahı, sevap için söylenmiş diğer hadislere de tatbik edebiliriz.

Aynı şekilde gıybet içinde öyle bir gıybet vardır ki; cinayet kadar büyük bir günahtır. Aynı mana burada da tersinedir. Yani günahlardan sakındırmak için, bu kez tersi tatbik ediliyor. Marketteki ürünlerin bir tanesinin içinde zehir var denilse ve hangi üründe olduğu bilinmese kimse o markete uğramaz. Günahlar hakkında gelen hadislere de böyle bakmak lazımdır. Hakikaten bazen öyle bir gıybet olur ki; cinayet kadar dehşetli bir günaha düşme riski var.

Hadislerdeki bu hikmet ve inceliği anlamayan bazı bid'at ehli hocalar, hadislere ilişiyorlar, vah onların dar ve kısır bakışlarına...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Gıybet cinayete yol yapar: En şen'i gıybette olduğu gibi.. Biri iki kişi hakkında bir su-i zanda bulunur.. Bunu gıybet ile bir başkasına der.. Bu gıybet halkası o kadar genişlerki, o zan edilen kişilerin ailelerine kadar ulaşır en baştaki su-i zan.. Ve aile aslı varmı, dört şahit var mı dahi sormadan, canlara kasd eder.. "Gıybetin en fena ve en şenîi ve en zâlimâne kısmı, kazf-i muhsanât nev'idir." Barla Lâhikası - 145
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
ecem
risale okumak rhatlatır herşeyin cevabıdır..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...