Risalelerde nebatat, hayvanat nevileri 400.000 adet olarak geçiyor. Mevcut ilmi çalışmalar, bu sayının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Bu farklılığın hikmeti nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risalelerdeki bu rakamlar çokluğu ifade etmektedir. Nitekim ayet ve hadislerde ifade edilen 7, 70, 700 gibi rakamlar da “çokluktan kinaye” olarak değerlendirilmektedir.

Üstadımızın verdiği rakamlar o günün fen ilimlerinin tesbit ettiği rakamlardır. Zaten Üstad “ziyade” kelimesini kullanması bu mânaya işaret etmektedir. İşte o ziyadelik yani o artış bugün şöyle tahakkuk etmiştir: Güvenilir kaynakların en son rakamlarına göre yer küremizde dört yüz bini aşkın bitki türü, sekiz milyon kadar da hayvan türü vardır. Elbette ki bu rakamlar da sabit değildir. Yeni keşiflerle her gün değişecek ve ziyadeleşecektir.

Şu anda 1.200.000 tür hayvan ve 400.000 tür bitki biliniyor. Yapılan genetik çalışmalar 10.000.000 tür olduğunu gösteriyor. Risalelerdeki rakam o zamanki ilmin tesbitidir...

Benzeri bir durum “on sekiz bin âlem” için de geçerlidir. Böyle bir adet tahsis için olmayıp muhtemelen belli başlı âlemleri ifade etmektedir. Ayrıca her bir insan ayrı bir âlem olduğu gibi, onun her bir azası da başka bir âlemdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim

Risalede geçen bir inceliği de kaynağıyla belirtmek isterim:   “Risale-i Nur’un bazı yerlerinde 400.000 mevcudat, bazı yerlerinde de 300.000 mevcudat demişsiniz. Bunun hikmeti nedir?” diye soran talebesine Hz. Üstad şu cevabı vermiştir: 300.000 her sene değişen, 100.000'i ise sabit olandır.  (Enver  Tok, Tahir'i Mutlu’dan aktarmıştır. Kaynak: İhsan Atasoy'un "Tahiri Mutlu" kitabı, sayfa 296)                                                                                                                                 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...