Evet, her baharda bütün ağaçları ve otların köklerini aynen ihya ve nebatî ve hayvanî üç yüz bin nevi haşrin ve neşrin nümunelerini icad eden bir kudret... diye devam eden yeri açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad burada, öldükten sonra dirilme hakikatine iki somut delil getiriyor.

Birisi; bahar mevsiminde bütün hayvan ve bitkilerin yeniden hayatlandırılıp ihya edilmesidir. Evet bir bahar mevsiminde milyonlarca hayvan ve bitkinin ihya edilmesi, öldükten sonra dirilme hakikatinin en somut ve göz önünde cereyan eden misalleridir. Bu misaller gözümüz önünde dururken, acaba öldükten sonra dirilme nasıl olacak diye şüphe ve endişeye kapılmak abesle iştigal etmektir.

Diğeri ise; insanlık tarihinde her asırda insanlığın ölüp, sonraki asırda yeniden insanlığın ihya edilmesi hakikatidir. Bu noktadan bakacak olursak, Hazreti Âdem (as)'dan bu yana, binlerce, öldükten sonra dirilme hakikatinin provaları yapılmıştır. Bütün bunları yapan Allah, elbette bizi de ölümden sonra diriltir. Bunda şüphe ve endişe etmek yersizdir. Yani bir nevi, Allah’ın daha önce yaptıkları, ileride yapacaklarına bir delil ve teminattır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...