"Saidü’n-Nursî dahi meyyit hükmünde idi. Risaletü’n-Nur ile ihya edildi, onunla hayat buldu." Üstad'ın müceddidlik devri, hayat-ı maddiye tarihine mi yoksa hayat-ı maneviye tarihine mi denk gelir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

اَوَمَنْ كَانَ مَيْتًا فَاَحْيَيْنَاهُ وَجَعَلْنَا لَهُ نُورًا يَمْشِى بِهِ فِى النَّاسِ’dir. Bu ayetin remzi latiftir. Çünkü hem kuvvetli münasebet-i mâneviye ile, hem cifirle efrad-ı kesiresi içinde hususi bir surette Risalei’n-Nur ve Müellifine bakıyor. Şöyle ki:

مَيْتًا kelimesi tenvin, ن sayılmak cihetiyle beş yüz (500) ederek 'Saidü’n-Nursî' adedi olan 500’e tevafukla, işaret ediyor ki, 'Saidü’n-Nursî dahi meyyit hükmünde idi. Risaletü’n-Nur ile ihya edildi, onunla hayat buldu.'"(1)

Üstad'ın mücedditlik vazifesi Risale-i Nur ile başlıyor.

Yine bu ayet, Üstad'ın Birinci Dünya savaşında cephede savaşırken maddi ve manevi ölümden harika bir tarzda kurtulması; felsefeden ve gafletten gelen manevi ve şiddetli bir -manevi- ölümden kurtulması ve Kur’an’ın abıhayatı ile taze bir hayata girmesi tarihlerine de işaret etmektedir.

Bu ayetin Üstadı “meyyit” olarak göstermesinin bir hikmeti: Ölümün muammasını ve tılsımını Risale-i Nur ile o açmıştır. Kabrin karanlık bir kuyu olmadığını, yokluğa, hiçliğe gitmek olmadığını, o dehşetli, karanlık yüzünün arkasındaki güzel yüzünü keşfedip ispat etmiştir.

1) bk. Şualar, Birinci Şua, Beşinci Ayet.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Pinar45

Peki bu tarih hangisidir? Her müceddidin de böyle maddi ve manevi hayatı var da manevi hayatı mi müceddidlik devrinin başlangıcı oluyor? Bu Üstad'da hangi yıla tekabül eder? 1925 mi 21 mi başka mi 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Risale-i Nur 1925 yılında yazılmaya başlanmış, 24 yılda tamamlanmış bir külliyattır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...