Şeair ve Şeairin Umuma Taalluku Ne Demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

ŞEAİR: Adetler, İslam işaretleri. İslama ait kaideler. Allah'ı anmak, hamd etmek, ezan okumak, cenaze namazı, İslam'i kıyafet gibi.. Bunlara "şeair-i İslamiye" denir.

Şeairin umuma taalluku ise, sadece bir kişiyi değil, bütün Müslümanları ilgilendiren İslamî işaret ve alametler demektir.

Şeair, adeta hukuki umumiye nevinden cemiyete ait bir ubudiyettir. Birinin yapmasıyla o cemiyet umumen istifade ettiği gibi, onun terkiyle de umum cemaat mesul olur. Bu noktadan mevzuyu değerlendirdiğimiz de, bunları yapmakta herhangi bir gösteriş söz konusu olamaz. Nafile nevinden de olsa tüm İslam alemini alakalandırdığından, şahsi farzlardan daha ehemmiyet arz etmektedir. Çünkü umumun hukukunun yanında, şahsın hukuku o kadar kıymet ifade etmemektedir. Her ne kadar şahsi ubudiyetin Cenab-ı Hakk'ın katında ayrı bir ehemmiyeti olsa da, umumun hakkı noktasından değerlendirdiğimizde, umumun hakkı ağır basmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

büşram
yani bazılarının tesettürü bizim üzerimizden sorumluluk alırmı
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Tesettür farzı ayndır. Herkesin kişisel farzıdır. Vakit namazı gibi bir farzdır. Birinin örtünmesi ile başkası mesuliyetten kurtulamaz.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...