"Semâdan yağmurun yağdırılması" Yağmur yağıyor ile "Yağmur yağdırılıyor." demenin arasındaki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Yağmur yağdırılıyor” ifadesinde yağmurun Allah tarafından yağdırıldığı vurgulanmış oluyor.

“Yağmur yağıyor” ifadesinde ise, yağmurun kendiliğinden yağması anlaşılıyor ki bu, tevhide uygun bir ifade olmuyor. Çünkü kâinatta hiçbir şey Allah’ın irade ve kudretinin dışında, kendi başına hareket edemez. Her şeyin tedbir ve tasarrufu Allah’ın irade ve kudretindedir.

Birisi; “Yağmur yağıyor” ifadesini tevhide zıt manası ile değil de örfi olarak, yani ağız alışkanlığı ile kullanıyorsa, bunda bir zarar olmaz. Yani burada esas olan niyet ve fikirdir.

Bu ve buna benzer cümleleri her kullananı günah işlemekle itham etmek son derece yanlıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi

Bende naçizane bir yorum yapmak istiyorum. "Yağmur yağıyor" cümlesinde özne yağmur oluyor. Yani yağmak fiili yağmura veriliyor.. Halbuki yağmurun şuuru, fikri, aklı olmadığı halde böyle hakîmane bir fiili yapması beklenilemez. Bu şekil bir cümle kullanılınca faal yağmur oluyor. Ama "Yağmur yağdırılıyor" şeklinde bir cümlede, 'yağdırılan ne?' sorusuna yağmur şeklinde cevap verilir. Yağdıran kim sorusuna ise "Allah" diye cevap veriliyor. Bu şekil bir cümle ile Cenâb-ı Allah'ın fiili hatıra getiriliyor. Yani burada fiili yapan -faal- Allah oluyor. Faal'ün Lima Yürid olan Allah-u Teâlâ burada akla getiriliyor. Üstad Hazretleri'nin dediği gibi : "Allah'ın hesabına kâinata bakan adam her ne müşahede ederse ilimdir. Eğer gafletle esbab hesabına bakarsa, ilim zannettiği şey de cehl olur." (Mesnevi-i Nuriye) Her müşahede edilen hale Allah hesabına bakılınca ilim oluyor. "Hazmolmayan ilim telkin edilmemeli.." (Sözler) Öğrendiğimiz ilmi Allah hesabına bakınca o ilmi hazmetmiş oluyoruz. -Allahu Alem- Onun için bu mes'eleye bu şekilde anlamaya çalışabiliriz. Saygıdeğer Editörlerimize bu şekil bir durum ve bakış açısı doğru mu? Selam ve dua ile.. İstifade etmeMiz dileğiyle..

Değerli Kardeşimiz; her yorum kıymetlidir ve istifade ediyoruz.
Allah razı olsun. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...