"Şeriat ikinci üçüncü derecededir, birinci olan iman hizmetidir." fikrini savunan nurcular var, bu düşünce doğru mu?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ağaçta kök, gövde, meyve ne ifade ediyorsa, İslam ağacında da iman, ibadet, ahlak aynı şeyi ifade ediyor.

Kök, gövde ve meyveden "daha önemlidir" demek yanlıştır, ama "daha önceliklidir" demek doğrudur. Çünkü kökün amacı gövde ve meyvedir, gövdesiz ve meyvesiz kök tek başına geçersiz ve anlamsızdır. Bu yüzden kök, gövde ve meyve üçü bir arada iken bir bütünlük ve anlam kazanır. Bu üçü arasında keskin bir şekilde gerekli gereksiz ayrımı yapmak çok tehlikelidir.

Lakin bazıları şunu anlamıyor, sıralama açısından öncelik kökündür. Kök sağlam ve sağlıklı tesis edilemez ise, gövde ve meyve mümkün olamaz. Kök sağlam ve sağlıklı bir şekilde tesis edilirse, gövde ve meye de ona müstenit sağlam ve sağlıklı olur.

İslam ağacının kökü esasat-ı imandır. Şayet bu esas zayıf ve sağlıksız ise, şeriat da denilen ibadet ve ahlak da zayıf ve sağlıksız olur. Öyle ise öncelikli olarak imanın sağlama alınması gerekiyor. Nurcuların haklı olarak "önce iman" demesi bu yüzdendir.

Peygamber Efendimiz (asm)'in Mekke döneminde önce imanı tesis etmesi, ardından Medine döneminde kemale ulaşan toplumda şeriatı bina etmesi meselemizi hallediyor.

Günümüzün toplumsal yapısı Mekke dönemini hatırlatıyor. İnsanların kalp ve kafasında iman sarsılmış, inkarcılık ve buna bağlı olarak ibadet ve ahlaksızlık almış başını gidiyor. Böyle bir yapı da önce imanın tesis edilmesi önceliklidir. Bunun en güzel yolu da tahkiki iman dersleri veren Risale-i Nur'un neşredilmesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

turkkamuran

Allah cc. razı olsun. Manidar bir cevap.

 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...