"Temsil" ile "temessül" arasındaki fark nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Temsil" bir şeyin mislini yapmak, benzetmek, teşbih etmek anlamlarına geliyor. Temsil genelde anlatılmak istenen şeye yakın bir örnek ile anlatmak anlamına gelir, ama asla anlatılmak istenen şeyin bire bir aynısı olamaz.

"Temessül" ise, bir şeyin bir yerde suret ve mahiyetinin tamamen aksetmesi, yansıması anlamına geliyor. Yani temessülde yansıma bire bir aynıdır.

Mesela, bir mum etrafında halka şeklinde on adet ayna bulunsa, her bir aynada mum temessül eder. Yani aynı vasıfları ile o aynaların içinde bulunur. Bir tek mum iken, on mum olur.

Temsilde muma yakın bir örnek verilerek mum tarif edilmeye çalışılırken, temessülde mum aynı ile yansır, mum bir iken on olur.

Nurani bir varlık, yansıdığı yere kendi aslındaki vasıfları da götürür; bir nevi yansıyan ile yansımaya mahal olan şey aynı olur. Mesela, aynada yansıyan güneş kendine özgü vasıflarını aynaya da aksettirir bir nevi küçük bir güneş o aynada oluşur. Aynı güneş gibi o da ısı ve ışık verir, fark sadece azamet ve kibriyadadır. Nuranin temessülü, temessül ettiği yeri, yani yansıdığı yeri kendi gibi yapar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...