Temsildeki gizli hazinelerden maksat nedir? Bunların gizli kalmasının hikmeti ne olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Konunun devamında “gizli definelerin cevherleri ise,.., Esmâ-i Kudsiyye-i İlâhiyyenin cilvelerine misaldir.” denilerek, bu noktaya izah getirilmiştir.

Gizlilik, görünmeme manasınadır. Cenâb-ı Hakk'ın isimleri ve sıfatları görülmezler, ancak tecellileriyle anlaşılırlar.

İnsanın mahiyetine de bu hakikati ders verecek özellikler yerleştirilmiştir.

Biz bir kimsenin ilmini, sanatını, imanını, irfanını ancak tezahürleriyle, onun ruhundan dışa akseden fiillerle anlarız.

Sinan’ın mimarlığı bir gizli hazine gibidir. Yaptığı bütün camiler, köprüler, hanlar, hamamlar o hazineden çıkmış birer cevher gibidirler.

O halde, isimlerin gizli kalmaları, görünmemeleri mahiyetlerinin gereğidir.

Cennette, ehl-i iman, rüyetulah şerefine mazhar olduklarında da yine bu gizlilik devam edecektir. Ahirette de esma-i İlâhiye görünmeyecek, ancak bu isimlerin cilveleri çok daha mükemmel manada kendini gösterecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

Gökyüzü
Cennette, ehl-i iman, rüyetulah şerefine mazhar olduklarında da yine bu gizlilik devam edecektir. Ahirette de esma-i İlâhiye görünmeyecek, ancak bu isimlerin cilveleri çok daha mükemmel manada kendini gösterecektir. Bü cümleyi izah edermisiniz? Ne anlatılmak isteniyor... gizlilik devam edecektir, diye.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Allah'ın isimleri sonsuz olduğu için sonlu olan insanın bu isimleri muhat bir şekilde ihata etmesi mümkün değildir. Bu yüzden insan hiç bir zaman İlahi isimleri muhat bir şekilde ihata edemeyecektir. Dolayısı ile isimler daima bize gizli kalacaktır. Ama tecelli şeklinde bu isimlerden daima daima istifade edeceğiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...