"Tenteneli perde", ifadesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat ve maddi alem, ahiret ve manevi alemlerin üstünde tenteneli bir perde gibidir. Elmanın kabuğu nasıl elmanın özünün üstünde bir perde, zayıf bir örtü ise, aynı şekilde zahiri ve maddi eşya da batini hakikatlerin üstünde bir kabuk bir örtü mesabesindedir. Asıl ve menba, eşyanın iç yüzü ve kainatın arkasındaki gaybi alemlerdir. Zahiri ve maddi alemler ise bu alemlerden beslenen birer ince zar ve kabuk hükmündeler.

İnsan nasıl ruh ve beden ikilisinden oluşuyor ise, aynı şekilde mahlukat da maddi ve manevi, zahiri ve batini olmak üzere iki formattan, iki boyuttan oluşuyor. Ruh nasıl hayat noktasından bedene kaynaklık ve özlük yapıyor ise, aynı şekilde manevi ve batini alemler de maddi ve zahiri alemlere kaynaklık ve özlük yapıyor.

Hâl böyle olunca, zahirde görünen canlılık ve şuur, batından gelen birer yaşlık ve sızıntı nevindendir. Nasıl testinin yüzündeki rutubet ve nemlilik, içindeki sudan sızıyor ise, aynı şekilde mahlukat testisinin yüzünü teşkil eden maddi kainattaki hayat ve şuur da onun içi mesabesinde olan gaybi alemlerden veya eşyanın iç yüzünden sızıyorlar denilebilir. Maddi alemdeki bazı yıldızların narını cehennemden, nurunu cennetten almaları bu meseleye karine olabilir.

Tenteneli perde; dikkat ile bakıldığında arkasını gösteren bir perdedir. Kainat da ahiretin üzerinde duran şeffaf ve ince bir perde gibidir. Kainata imanın dikkati ile bakılırsa, arkasındaki fail ve ahiret alemleri görünebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

drerkan
Çok güzel bir izah olmuş. Allah razı olsun .
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Asıl ve menba, eşyanın iç yüzü ve kainatın arkasındaki gaybi alemlerdir.Maddi alemler ise bu alemlerden beslenen bir kabuk hükmündedir.(Tenteneli Perde)İzahı sualimize cevap oldu.Allah razı olsun teşekkür ederim.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Çok  güzel bir açıklama .Bence esas kastedilen birinci mana açıklandığınız gibi olmalı. Ben yan mana sayılabilecek bir noktaya temas etmek istiyorum. 

"Hepimiz annelerimizin yaptığı örgü ve dantelleri görmüşüzdür. Ne hikmetse aynı iplikler farklı şekillerde örülüp farklı desenler ve örnekler ortaya çıkartıyordu. İşte sicim teorisi biraz buna benzetilebilir: Evrenimizi oluşturan örülmüş iplikler....

... Sicim teorisine  göre evren titreşen atomaltı düzeydeki ipliklerden oluşmaktadır. ...

... Önceleri maddenin en küçük atomaltı yapıtaşlarının boyutsuz noktasal parçacıklar olduğu düşünülüyordu. Fakat 1984 yılında Queen Mary Kolejinden Michael Green ile California Teknoloji Enstitüsünden John Schwarz evrenin boyutsuz nokta parçacıklarından değil, sürekli titreşen tek boyutlu planck uzunluğunda olan ipliksilerden oluştuğunu öne sürdüler.

Yani “maddeler atomlardan, atom proton, nötron ve elektrondan oluşur. Proton ve nötronlar ise kuarklardan oluşur. Kuarklar ve elektronlar sicimlerden (ipliklerden) oluşmaktadır” diyor sicim kuramı....

(kozmikanafor.com sitesinden alıntıdır.)

Bu ipliksi yapılar tenteneli bir perdeyi çağrıştırıyor gibi . 

Atom altı düzeyden atom seviyesine çıkarsak ; bir atomda çekirdek ve onun etrafında çeşitli yörüngelerde dönen elektronların olduğu hepimizin malumu. Hacmin büyük bir kısmı boşluktan oluşuyor. Bu zaviyeden bakılırsa atomların tenteneli bir perdeyi andırdığı söylenebilir.

Gene en doğrusunu Allah bilir

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...