"Terakkiyat-ı beşeriyenin kısm-ı âzamı ve keşfiyatları bir nevi dua neticesidir." ifadesinde, tamamı yerine, kısm-ı âzamı ifadesi niye tercih edilmiş olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada, insanların çalışmaları neticesinde verilen nimetin üstünde, insanın kesbine, yani cüz’î payına işaret ediliyor.

Allah, kâinatta her şeyin vücuda gelmesini sebeplere bağlamış; sebeplerin eliyle yaratmayı ve tasarruf etmeyi hikmetinin muktezası olarak hâkim kılmıştır. Birtakım nimetleri elde etmek için, çalışma ve gayreti şart kılmıştır. İnsan da bu sebeplere riayet ederek, yani fiilî duasını yaparak, o nimeti Allah’tan taleb ediyor. Cenab-ı Hak da o nimeti, onun fiilî duasına mukabil olarak ihsan ediyor. Tamamı değil de büyük kısmı denilmesi, insanın cüz’î talebine ve duasına işaret içindir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

kechelyy
Ben burada cevaba haddimin fevkınde olarak biraz katkıda bulunmak istiyorum. Kanaatimce orada ifade edilen -kısmı azamı- bazı terakkiyatın tamamen lutuf ve ihsan olarak, insanlar dua etmeden gerçekleştiğine işaret olarak söylenmiş olmasıdır. Çünkü insanın kesb ve talebi dediğimiz şey de yine dua (fiili dua) manasındadır. örnek vermesemde bazı terakkiyatların tamamen ilham ve lutfu ilahi olarak Cenab-ı Hak tarafından insanlara hediye edildiği kanaatindeyim. yanlışım varsa büyüklerimiz tarafından düzeltimesini ve mazur görülmesini rica ederim. DUA İLE
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...