Üstad Hazretleri "Dünyanın, Cenâb-ı Hakkın yanında bir sinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, kâfirler bir yudum suyu ondan içmeyecek idiler.” hadisi şerifini çok güzel açıklıyor, anlamadığım şu ki, sonunda kimlere dinsiz diyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada mesele, hadisin doğru anlaşılıp anlaşılmama meselesi değildir. Asıl mesele, bu gibi hadislerin manası açık olmadığından, art niyetli dinsizlerin bu ve bunun benzeri hadisleri kullanarak, İslam ve Kur'an'a hücum etmeleridir.

Üstad bu hadisleri tevil ederek, hem samimi Müslümanlara istikametli bir ders veriyor, hem de dinsizlerin itiraz ve inkarlarına kati ve mukni bir cevap veriyor. Dinsizler, avam Müslümanlara; "Bakın sizin Peygamberiniz -haşa- ne kadar muvazenesiz ve mübalağalı sözler ediyor." diye saf gönülleri bulandırmaya çalışıyorlar.

Üstad'ın "mülhid" diye işaret ettiği, bu tip münafık zındıklardır. Günümüzde de bu tip insanlarla karşılaşmak mümkündür. Ama Üstad bu hadislerin hakiki manasını izhar ederek, bu dinsizlerin planını akim bırakıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

mahmud03nur
Fakat anlayamadigim nokta şu: üstadımız bu hadisi nakletmeden hemen önce diyor ki Ezcümle, en ziyade insafsızların zihnini kurcalayan şu hadis.. diyerek hakikatını anlatmaya başlamış. bu hadisten nasil bi mana cikarip akillari kurcalamis anlayamadim. biraz onun hakkinda bilgi verirmisiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
"Dünyanın, Cenâb-ı Hakkın yanında bir sinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, kâfirler bir yudum suyu ondan içmeyecek idiler.” Madem dünyanın değeri yok Allah bu dünyayı niye yaratmış. madem dünya değersiz neden Müslümanlar onun ile meşgul olabiliyor, diğer ayet ve hadislerde dünyayı öven hatta çalışmaya teşvik eden emirler açısından bu hadis çelişkili gibi duruyor diyerek hadise ilişmişler.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Kasas Suresi 77. Ayet Bismillahirrahmanirrahim ALLAH ın sana verdiği ileahiret yurdunu ara; dünyadan da nasibini unutma; ALLAH sana nasıl iyilik ettiyse, öyle iyilik et! Ve yeryüzünde fesad arama! Çünki ALLAH, fesad çıkaranları sevmez
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...