Block title
Block content

"Ve o mezkûr hakikatleri iktiza ettiği için, kâinatı dağdağa-i tagayyür ve fenâdan, tahavvül ve zevâlden kurtarmak ve ebedileştirmek için o zıdların tasfiyesini istedi ve tegayyürün esbabını ve ihtilafatın maddelerini..." Devamındaki ayetlerle izahı?

 
Soru Detayı:

"Ve o mezkûr hakikatleri iktiza ettiği için, kâinatı dağdağa-i tagayyür ve fenâdan, tahavvül ve zevâlden kurtarmak ve ebedileştirmek için o zıdların tasfiyesini istedi ve tegayyürün esbabını ve ihtilafatın maddelerini tefrik etmek istedi. Elbette kıyameti koparacak ve o neticeler için tasfiye edecek. İşte şu tasfiyenin neticesinde Cehennem ebedi ve dehşetli bir suret alıp, taifeleri  وَامْتَازُوا الْيَوْمَ اَيُّهَا الْمُجْرِمُونَ tehdidine mazhar olacak. Cennet ebedi, haşmetli bir suret giyerek ehil ve ashabı  سَلاَمٌ عَلَيْكُمْ طِبْتُمْ فَادْخُلُوهَا خَالِدِينَ hitabına mazhar olacak.” buyruluyor. Bu meseleyi, metnin devamındaki ilgili ayetlerin tefsirleriyle açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu dünya hayatında zıtların birlikte bulunmalarıyla ortaya çıkan tağayyür ve tahavvüller o âlemde son bulacak, zıtlar tasfiye edilecektir. Yani bu dünyada, meselâ, elem ve keder birlikte bulunduğu halde, ahirette elemlere hiç sevinç karışmayacağı gibi, sevinçlere de hiç elem girmeyecektir. Bu tasaffi neticesinde, bütün lütuflar ve ihsanlar bir âlemde, bütün kahır ve cezalar da ayrı bir âlemde toplanacaktır. 

Metinde geçen birinci ayetin meali:

(Allah, şöyle buyurur:) “Ey mücrimler (suçlular)! Ayrılın bugün!”  (Yâsîn, 36/59)

İkinci ayetin meali

(Cennet bekçileri onlara şöyle der:) “Size selâm olsun! Tertemiz oldunuz. Haydi ebedî kalmak üzere girin buraya (cennete).”  (Zümer, 39/73)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...