"Ve pek çok şeyler dahi bir şey-i vahide emr-i Rabbâniyle inkılâp ederler. Meselâ, su, bir şey-i vahid iken pek çok uzuvlara, cihazlara Allah'ın izniyle menşe olur..." cümlelerini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın aslı bir damla sudan yaratılmıştır. Allah, bir damla sudan hem gözü, hem dili, hem beyni, hem kalbi, hem de kulağı yaratmıştır. Bu duyguların mahiyeti ve işlevi tamamen birbirine zıt olmasına rağmen, aynı hammadde olan bir damla sudan icat olunmuşlar ki, bu da Allah’ın kudret ve sanatının ne denli harika ve mükemmel olduğunu gösterir.

İkinci mana olarak, içtiğimiz su bir tek iken, insanın mahiyetinde çalışan farklı ve muhtelif binlerce aza ve organa gıda oluyor. Mesela, içtiğimiz su gözün içine göz suyu olurken, diğer azalarda da farklı bir işleve bürünüyor. Bir tek su muhtelif aza ve organlarımıza hem gıda hem de vitamin oluyor. Bu iki mana ve misaller Allah’ın bir şeyden her şeyi yaratmasına misaldir.

Mideye giren çeşitli gıdalardan, bir tek cildin ve cismin icat edilmesi, zaten açık bir mana ve hükümdür. İnsan muhtelif ve sistemleri birbirinden farklı meyve ve sebze yer, ama tek cilt ve tek ceset olur. Portakal yer ceset olur, patates yer yine cesede dönüşür vs. Bu da Allah’ın her şeyden bir şey yaratmasına misaldir.

"O gibi sikkelerden yalnız hayat üzerinde parlayan sikke-i i'câza bakınız ki, hayatla bir şeyden pek çok şeyler husule gelir, icad edilir. Ve pek çok şeyler dahi bir şey-i vahide emr-i Rabbâniyle inkılâp ederler. Meselâ, su, bir şey-i vahid iken pek çok uzuvlara, cihazlara Allah'ın izniyle menşe olur, icad edilirler. Ve mideye giren pek çok muhtelif yemekler ve meyvelerden Hâlık-ı Teâlâ tek bir cismi icad eder, tek bir cisim husule getirir..."(1)

Allah, bir tek şeyden çok şeyleri ve çok şeylerden de bir tek şeyi yaratarak, sonsuz ilim ve kudretini insanların nazarına ilan ediyor.

Bir tek şeyden çok şeyler yapmasına örnek olarak suyu veriyor. Bütün canlıların özü ve esası bir damla sudan halk ediliyor. İnsanın ilk hali bir damla su iken, sonra bir damla su içinden yani meniden sayısız farklı ve muhtelif aza ve organlar yaratılıyor. Diğer canlı türleri de benzer bir tarz ile icat ediliyorlar.

Çok şeylerden bir şeyin yaratılmasına örnek ise; insanların muhtelif yiyecek ve içeceklerinden bir cismin yaratılmasını gösteriyor. Hakikaten insan türlü ve muhtelif gıdaları yiyip içiyor; ama hepsi et ve deri gibi şeyler oluyor. Bu da Allah’ın ilim ve kudretinin bir mucizesidir. Nişasta yiyorsun et oluyor, su içiyorsun yine et oluyor, sebze yiyoruz ve hakeza...

(1) bk. Mesnevî-i Nuriye, Lem'alar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...